Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’ya Batı Yaptırımları Doğal Gaz Fiyatlarını Yükseltiyor

Rusya-Ukrayna gerilimi ABD ve Avrupa'nın yorumlarıyla büyümeye devam ederken, doğal gaz fiyatları tırmanışını sürdürüyor. İşte detaylar;
Rusya’ya Batı Yaptırımları Doğal Gaz Fiyatlarını Yükseltiyor
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim yeni söylemlerle birlikte alevlenmeye devam ediyor. Rusya savaş olmayacağını söylemesine karşın ABD ve Avrupa’dan gelen yaptırım söylemleri jeopolitik riskin tırmanmasına neden oluyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün yaptığı bir basın açıklamasında savaş istemediklerini ancak çıkarlarının göz ardı edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. ABD ile görüşmelerin devam edeceğini de belirten Lavrov, yeni yaptırımların ilişkilerin kopmasına neden olacağını söyledi.

Bu şekilde artan jeopolitik risklerle birlikte doğal gaz fiyatları bugünkü işlemlerde 2 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.
Doğal Gaz Fiyatı %6,75 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Doğal gaz fiyatı TSİ 15:57 sularında %6,75 oranında artıda 4,58 dolarda seyretmeye başladı. Fiyatlar 12 Ocak gününde 4,87 dolara kadar yükselmişti. Ardından 3,70 sınırına kadar gerileyen fiyatlar, bu hafta boyunca güçlü yükseliş kaydetti.

Gerilimlerin çoğalması doğal gaz fiyatlarındaki artışı desteklerken, haftalık bazda %12,55 oranında yükseldiği görülüyor. Fiyatlar aylık %15,96 ve yıllık %65,50 oranında değer kazanmış durumda bulunuyor.

İngiliz The Times gazetesi ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Rusya’nın Swift sisteminden çıkarılma olasılığını tartıştıklarını yazmıştı. Bunun üzerine Rus Haber Ajansı’na demeç veren Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Nikolay Zhuravlev, “Biz döviz alamayacağız ama Avrupa ülkeleri de petrol ve gaz alamayacak,” ifadelerini kullanmıştı.

ABD ve Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yönelik yeni yaptırım tehditleri gelmeye devam ederken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) konuyla ilgili dikkat çeken bir not yayımladı.

“Rusya: Daha az ABD doları, daha çok altın” başlıklı notta, Rusya’nın 2014 yılından bu yana Batı yaptırımlarına karşı elini güçlendirmek için rezervlerinde ve dış ticarette kullandığı para birimlerinde başarılı bir çeşitlendirme yaptığı konusuna dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%