Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Satış Baskısındaki Rus Rublesi Dolar Karşısında 2 Ayın En Düşüğüne Geriledi

Ağır bir satış baskısı altında kalan Rus rublesi ABD doları karşısında yaklaşık 2 ayın en düşük seviyelerine geriledi.
Satış Baskısındaki Rus Rublesi Dolar Karşısında 2 Ayın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasındaki baskı, yeni yaptırım beklentileri ve Türkiye gelişmeleriyle azalan risk iştahında olumsuz etkilenen Rus rublesi, dolar karşısında daha da zayıflıyor.

ABD dolar endeksi bugün 92,19’a kadar yükselirken birçok paritede daha güçlü Amerikan para biriminin etkileri görülüyor. Dünkü işlemlerde 75 rubleyi gören USD/RUB paritesi onlar arasında.

22 Mart’ı 75 dolara yakın seviyelerde bitirdikten sonra güne yatay başlayan parite bir müddet bu şekilde seyretti. TSİ 10.30‘dan sonra yükselişini hızlandırarak 76,33 rubleye ulaştı.

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini ifade eden USD/RUB paritesi, TSİ 15.31’de %1,8 artrıda seyrediyor.
Rus Rubles Dolar 76
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Rakam, Şubat’ın ilk günlerinden bu yana en zayıf Rus rublesi değeri oldu. 76,33 seviyesinin ardından kazançlarının bir kısmını geri verse de artıda kalmaya devam etti.

Duyarlılık birçok faktörden etkilendi. ABD dolar endeksinin 92’nin üzerinde artıda seyretmesi nedenler arasındayken ABD’nin Moskova’ya yönelik yeni yaptırımlar açıklayacağı yönündeki beklentiler de Rus parasını düşürdü.

Tüm bunların yanında hafta sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması, piyasalarda risk iştahını azalttı. Aynı zamanda Avrupa’daki yeni kısıtlamalarla baskılanan petrol fiyatları satış dalgasını tetikledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%