Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Petrolüne İthalat Yasağı Planı Fiyatları Uçurdu

Petrol fiyatları, ABD'nin Rusya'ya yönelik ithalat yasağı hamlesiyle fırladı. 2008 krizinden bu yana görülmeyen seviyelere çıkan petrolde son durum aşağıda;
Rus Petrolüne İthalat Yasağı Planı Fiyatları Uçurdu
Yorum

Petrol fiyatları, önceki hafta Rusya-Ukrayna savaşı ortasında yıllar sonra ilk kez 3 hanelere çıkmıştı. Ralli savaşta gerilimin tırmanmasıyla sürerken bugün yeni zirveler kaydedildi.

Brent petrol, yeni haftanın ilk gününde 140 dolara kadar çıkarken ABD tipi ham petrolün varil fiyatı 130 doları test etti. Böylelikle savaşın 12. gününde iki tip petrol de yeni zirveler kaydetti.

Rus Petrolüne Yönelik İthalat Yasağı Gündemde!

Dünyanın ikinci en büyük petrol üreticisi Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ülkeye yönelik açıklanan yaptırımların ardı arkası kesilmiyor. Uluslararası toplum tarafından kınanan Rusya, neredeyse her gün yeni yaptırımlarla karşılaşıyor.

ABD’nin Rusya’nın petrol ihracatına yönelik son yaptırım açıklaması da bunlardan biri. Petrol fiyatlarını yeni haftanın ilk gününde yeni zirvelere götüren açıklamaya göre ABD Rusya’dan petrol ve doğalgaz ithalatını yasaklamaya hazırlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamak için Avrupa’daki ortaklarla görüştüklerini bildirdi.

Petrol 2008 Krizi Sonrası Yeni Zirvelere Ulaştı

Petrol 2008 Krizi Sonrası Yeni Zirvelere Ulaştı
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

ABD tipi ham petrol, önceki kapanışı 115 dolar seviyelerinde yaparken 7 Mart seansına 123,2 dolarla başladı. 130,33 dolara kadar tırmanan Batı Teksas petrolünün varil fiyatı, 2008’den bu yana ilk kez bu değeri denedi.

Yazım sırasında yüzde 10’a yakın artıda fiyatlanırken 125 dolar üzerine tutundu. Petrolün haftalık kazancı yüzde 31 oldu.

Benzer şekilde hareket eden Brent petrol de bugün 140,31 dolarlık 2008 sonrası yeni zirveyi test etti. Yüzde 7’ye yakın artıda duran Brent petrol, 130 dolar civarında işlem görüyor.

Rallide hız artarken petrol fiyatlarında artışın ekonomik yıkımla sonuçlanabileceği yönünde uyarı akla geldi. Petrol analisti olarak tanınan Paul Sankey, geçen hafta yaptığı bir açıklamada yükselen fiyatların talep yıkımına ve ekonomik durgunluğa yol açabileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%