Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ruble Rusya’nın Faiz Artırımına Tepkisiz! Odak Ukrayna

Rus rublesi dolar karşısında bir ayın yüksek seviyelerinde fiyatlanıyor. Rusya'nın faiz artırımı piyasalarda etki yaratmazken Ukrayna ile işler değişebilir.
Ruble Rusya’nın Faiz Artırımına Tepkisiz! Odak Ukrayna
Yorum

Rusya Merkez Bankası, Şubat toplantısında gösterge politika faizini beklentilere paralel 100 baz puan artırarak yüzde 9,5’e yükseltti. Bu, Rusya Merkez Bankası’nın Mart 2017’den bu yana en yüksek faizi oldu.

Enflasyonun tahminlerin üzerinde geliştiğini belirten Rusya Merkez Bankası, güncellenen tahmininde 2022’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin yüzde 2-3 aralığında olacağını belirtti. Rus ekonomisinin 2023 sonuna kadar dengeli büyüme yoluna döneceğini aktardı.

Önümüzdeki toplantılarda başka bir artırım için kapıyı açık bırakan Rusya Merkez Bankası, para politikası duruşunun enflasyonu yüzde 4’e döndürmeyi amaçladığını hatırlattı. Enflasyonun 2022 sonu itibarıyla yüzde 5 ila 6 seviyesine düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Faiz Ruble Üzerinde Etki Yaratmazken Gözler Jeopolitik Gerilimlerde

USD/RUB Bir Ay Düşük Seviye
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini yansıtan USD/RUB paritesi, bugün 13.30’da açıklanan merkez bankası kararı sonrasında 75,1 seviyelerinde fiyatlandı.

Dün en son 75,05’te işlem gören parite, bugüne yatay başlayıp 74,80 – 75,33 aralığında hareket etti. Böylece ruble dolar karşısında bir ayın güçlü seviyelerinde kaldı.

ING ekonomistleri bugün yayımladıkları notta 100 baz puanlık artış ve yeni bir artırım için sinyalin ruble için olumlu olacağını söyledi. Ancak Rusya’nın askeri hırslarını çevreleyen gerilimlerin, muhtemelen yatırımcıları hafta sonu boyunca uzun RUB pozisyonları tutma konusunda isteksiz bırakacağını ekledi.

“Bu hafta sonu herhangi bir önemli yeni gelişme dışında, USD/RUB gelecek hafta 73.25’te bir koşu yapabilir.” ifadelerine yer verildi.

Rusya-Ukrayna krizi paritenin son dönemdeki seyrinde etkili olurken ABD Başkanı Joe Biden Perşembe akşamı NBC News’e verdiği röportajda Amerikan vatandaşları Ukrayna’dan ayrılmaları için uyardı.

“Dünyanın en büyük ordularından biriyle uğraşıyoruz. Bu çok farklı bir durum ve işler hızla çığırından çıkabilir” dedi. Amerikalılar ve Rusya birbirlerine ateş etmeye başladığında bunun bir dünya savaşı olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%