Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekordan Giderek Uzaklaşan Bakırın Günlük Kaybı %3’e Yaklaştı

Arz sıkıntısı desteğini kaybeden bakır 4,58 dolara kadar inerken, %2,70 ekside işlem görüyor.
Rekordan Giderek Uzaklaşan Bakırın Günlük Kaybı %3’e Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs pandemisinin yaralarını sarmaya çalışan küresel ekonomi hızla toparlanırken, endüstriyel emtia fiyatları son dönemde rekor seviyelere yükseldi.

Bakırın ons başına fiyatı bu ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Ancak dün gün ortasından itibaren tablonun tersine döndüğünü ve düşüş isteğinin hızlandığını görmekteyiz.

Ons bakır, saat 14.31’de %2,69 ekside fiyatlanıyor.
Bakır 4,60 Dolara Geriledi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Sanayi sektöründe en çok tercih edilen metal olan bakır, 2021 yılına 3,52 dolardan başladı. Hükümetlerin uyguladığı mali teşvikler ve aşı çalışmaları dünya ekonomisinin iyileşme tarafına geçmesine yardımcı oldu. Artan taleple birlikte bakır fiyatları 10 Mayıs’ta 4,88 dolara kadar çıktı.

Bu seviye tarihinin en üst noktası olurken, Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakırın ton başına fiyatı son yılların en yükseğini gördü. Güncel durumu ise 10 bin 496 dolar seviyesinde.

Arz endişesi desteğini kaybeden bakırın ons fiyatı dün 4,72 dolardan kapandı. Bugünkü işlemlerde düşüş isteği hızlanarak devam etti ve 4,58 sınırına kadar indi. Fiyatların günlük ve haftalık bazdaki kayıpları derinleşti. Öte yandan aylık %9, yıllık %92 kazanç bölgesinde bulunuyor.

Teknik göstergelere göre 4,5635 – 4,5200 arası destek, 4,6890 – 4,7710 arası direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu