Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ralliyi Sürdüren Platinin Haftalık Kazancı %6,5’e Ulaştı

Dünün ardından bugün de günün en çok artan emtiası olan platin, 1145 dolarla 16 Haziran sonrası yeni yüksek seviyesini test etti.
Ralliyi Sürdüren Platinin Haftalık Kazancı %6,5’e Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Platindeki yükseliş, zayıflığını sürdüren Amerikan dolar endeksindeki düşük seyirle yönlendirildi. 14 Temmuz seansını 1130,25 dolarla tamamlayan değerli metal, 15 Temmuz seansına yatay başladı.

Asya seansında fazla hareketlilik göstermezken TSİ 08.00’den sonra hızla yükseldi. TSİ 11.20’de 1145,15 dolarla gün içi tepe noktasına dokunan platin, sonrasında yüzde 1’in üzerinde kazançla ilerlemeye devam etti.

TSİ 11.53’te yüzde 1,31 artıda günün en çok artan emtiası olan platinin haftalık kazancı yüzde 6,5’e ulaştı.
Platin 1 Ayın Yüksek Seviyesi
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Aylık bazda yüzde 0,95 değer kaybetse de yıllık bazda yüzde 35,41 değer kazandı. Bu arada dolar endeksi 7 Temmuz’da kaydettiği 92,84’lük 3 ayın yükseğinden düşük negatif bölgede seyrediyor.

Dün en son 92,41’den işlem gören dolar endeksi, bugüne 92,39’la düşük başlayıp 92,27’ye kadar geriledi. Yazım sırasında yüzde 0,13 ekside seyreden DXY’nin 5 günlük getirisi yüzde 0,14’e düştü. Dolar endeksindeki zayıf seyir FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla yönlendirildi.

Powell, enflasyonun önümüzdeki aylarda baz etkilerinin geçici olarak artmasıyla ılımlı hale gelmeden önce yüksek kalmaya devam edeceğini ve işgücü piyasasının pandemi darbesinden tamamen kurtulmadan önce hala uzun bir yol olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu