Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’ın Sunumunu İzleyen Dolar 6,83 Sınırını Aşmaya Çabalıyor

Dolar/TL Çarşamba günü gece saatlerinde kısa süreliğine 6,85'i aşsa da buraya tutunamayarak yeniden 6,83'lere geriledi.
Powell’ın Sunumunu İzleyen Dolar 6,83 Sınırını Aşmaya Çabalıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste dünya geneli toplam vakalar 8,2 milyonu aştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 446 binin üzerine çıktı. Küresel tehlike tüm dünyayı alt üst ederken, Pekin’de yeni vakaların tespit edilmesi endişeleri daha da artırdı.

Salgında ikinci dalga korkuları ne yazık ki Türkiye’de de bir hayli güçlendi. Sağlık Bakanlığı’nın düzenli olarak açıkladığı günlük koronavirüs tablosu, 16 Haziran itibarıyla 1467 pozitif yeni vaka tespit edildiğini ve 17 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir önceki güne kıyasla vaka sayısında azalma olduğunu bildirse de yoğun bakıma ihtiyaç duyanların sayısındaki artış korkuları körüklemeye yetti. Zaten günlük vakaların 1000’in oldukça üzerine çıkması tek başına ikinci dalga endişelerini akıllara getirmeye yetmişti.

Şimdilerde piyasalar salgının yeniden pik yapabileceğine ilişkin ihtimallerle baskılanıyor. Böyle bir ortamda yatırımcılar salgının seyrine odaklanıyor ve elbette risk iştahında düşüşler gözleniyor.

Dün 6,85 liranın hemen altında dalgalanan dolar/TL, Çarşamba gününe 6,83 liradan yatay bir başlangıç yaptı.
Dolar Çarşamba Günü Yatay
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü FED Başkanı Jerome Powell’ın Senato Bankacılığı, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde yapacağı sunum, piyasaların detaylarını merakla beklediği bir gelişmeydi. TSİ akşam saatlerinde konuşan Powell, ABD ekonomisinin toparlanmasına ilişkin belirsizliğe dikkat çekti.

Powell, açıklamalarında oldukça karamsardı ve Mayıs ayı perakende satışları gibi iyi gelen bazı verilere rağmen salgının ekonomide açtığı zararların kolayca silinemeyeceğini ifade etti. Açıklamaların ardından dolar kurunun seyrinde önemli bir değişiklik kaydedilmedi.

Bugün TSİ 09:58’de 6,8397 liradan işlem gören dolar/TL, önceki gün 6,82 – 6,84 bandında dalgalanmıştı. Gece 01:00 sularında 6,85’e tırmandı fakat burada kalıcı olamayarak yeniden önceki seviyelerine geri döndü. Bugün kurda yatay bir seyrin hakim olduğunu söyleyebiliriz.

Haftanın ilk gününden bu yana 6,80 lira üzerindeki seyrini bozmadan koruyan kur, böylelikle uzunca bir süre takılı kaldığı barajı aşmayı başardı. 6,85 sınırını aşmayı zaman zaman denese de buraya tutunmakta şu durumda zorlandığı görülüyor.

GCM Yatırım analistlerinin bugünkü dolar analizinde şu ifadeler yer aldı;

GCM Yatırım 17 Haziran DolarABD dolarının gelişen ülke paraları karşısındaki performansını ölçen gösterge, bugün çoğu para biriminin dolar karşısında değer kazandığını gösteriyor. Salgında ikinci dalga endişeleri Türk lirası üzerinde bir baskı yaratıyor.

Gelişmekte Olan Ülkeler VS Dolar 17 Haziran
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yurt içi piyasaların bugün izleyeceği önemli bir veri akışı bulunmazken, Sağlık Bakanı Koca’nın Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yapacağı açıklamalar önemli olacak. Yurt dışı gündeminde ise Powell’ın Para Politikası Sunumu, önemli detaylar barındırması açısından önemli olacak.

İngiltere ise enflasyon rakamlarını açıklayacak. Pandemi etkilerini yansıtması beklenen veriler, ne kadar desteğe ihtiyaç olduğu konusunda yol gösterici olacak. Ayrıca ABD’de konut başlangıç verileri de bugün açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%