Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Platin Emsalleri Arasından Negatif Ayrışırken, Aylık Kaybı %7 Oldu

Platin fiyatları hem metaller hem de genel emtia ürünleri arasında günün en çok düşeni oldu. %2,60 azalışla işlem görüyor.
Platin Emsalleri Arasından Negatif Ayrışırken, Aylık Kaybı %7 Oldu

Emtia piyasasındaki oynaklık bu hafta da devam ediyor. Tedarik zincirinde yaşanan aksaklık, stokların azalması, üretim yetersizliği gibi birçok faktör hem tarımsal hem de metal emtia fiyatlarında dalgalanma yarattı.

Pazartesi günkü işlemlerde fiyat artışının en çok olduğu emtia türü doğal gaz oldu. Enerji arzındaki sıkıntılarla yıllık bazda %135 yükselen doğal gaz, bugün %4 oranında yükseldi.

Onun hemen arkasında %1,40 artışla bakır, %1,04’le portakal suyu ve %0,71 ile kakao yer aldı. En fazla düşen emtia ise metal grup arasında yer alan platin oldu.

Platinin kontrat bazında fiyatı, TSİ 14.00 sularında %2,60 ekside işlem görüyor.
Platin 948 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

948,60 dolarda seyreden platin, geçen haftayı 973,60 seviyesinden tamamladı. Yeni güne hafif yukarıda başlayıp, Asya piyasalarında 980 üzerine çıktı. Fakat yeniden yön değiştirerek 948’e kadar geriledi.

Günün en çok azalan emtiasında fiyatlar haftalık bazda %2,53, aylık %7 oranında geriledi. Yıllık değişimi ise %7 ile sınırlı düzeyde artış şeklinde oldu. Metallerde geçen hafta yaşanan sert düşüşler bu hafta da devam edecek gibi görünüyor.

27 Eylül – 1 Ekim haftasında platin %1, bakır %2,4, paladyum %2,4, çinko %2,4, gümüş %1,2 oranında değer kaybetti. Analistler bakır fiyatlarının Çin’de fabrikaların elektrik kullanımında kısıtlamaya gitmesinden kaynaklandığını belirtti.

Metallere kıyasla tarımsal ürünlerde tam tersi fiyatlar artıyor. Mevsimsel koşullara bağlı olarak üretim sıkıntı olması veya taşımacılıkta yaşanan aksaklıklar fiyatların artmasına sebep oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum