Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Çoktan Fiyatlandı! Dolar Endeksindeki Ralli Sona Ermiş Görünüyor

Doları emsal sepetine karşı izleyen Amerikan dolar endeksi, bugün bir ayın en düşüğüne gerilerken yükseliş için daha az alan olduğu tahmin edildi.
Piyasalar Çoktan Fiyatlandı! Dolar Endeksindeki Ralli Sona Ermiş Görünüyor

Amerikan dolar endeksindeki (DXY) rallinin sona ermiş olabileceği yönündeki beklentiler artıyor. Bugün bir ayın en düşük seviyesine gerilemesi, söz konusu görüşü destekliyor.

Hafta başında yayımlanan ING notunda, bu haftanın önemli ekonomik verilerinin DXY’nin yönü için önem taşıdığı belirtilmişti.

Dün açıklanan ABD Mart TÜFE’si onlar arasındaydı ki dolar veri sonrasında yükselişe geçemedi. Aksine daha zayıf hazine getirileri ve dolar ile sonuçlandı.

31 Mart’ta 93,44 ile 2021’in zirvesini kaydeden DXY, sonrasında gerilemeye başladı. Bugün üçüncü ardışık gününde ekside açılan endeks, 91,67’ye kadar düştü.
Amerikan Dolar Endeksi 1 Ay En Düşüğü
Kaynak: MarketWatch

Böylelikle 19 Mart’taki 91,66’nın ardından en zayıf değerini kaydetti.

ING’nin bugünkü notu bir ayın en düşüğünü gören Amerikan dolar endeksi için daha fazla baskı tahmin etti. Piyasaların dünkü beklenti üstü enflasyon verilerine tepkisiz kaldığını ve bunun birçok iyi haberin dolara ve ABD hazine tahvillerine çoktan fiyatlandığını öne sürdüğünü belirtti.

“Bu muhtemelen ABD enflasyonunun ve büyüme hikayelerinin büyük ölçüde fiyatlandırıldığını gösteriyor” ifadelerini kullanan not, Amerikan dolar endeksinde bir sıçrama için daha az alan olduğunu öne sürdü.

Aynı zamanda Avrupa’da aşılamanın hız kazanması ve Euro Bölgesi aktivitesinin yılın ikinci yarısında ABD ile aynı seviyeye gelmeye hazırlanması nedeniyle daha az eşitsiz toparlanmanın doları baskılayacağı tahmin edildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum