Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Yükseliş Durmuyor! Bir Günde Yüzde 10 Arttı

Rusya – Ukrayna arasındaki savaş piyasalarda tansiyonu yükseltirken, arzda kesinti olacağı endişesi petrolü 106 dolara taşıdı.
Petrolde Yükseliş Durmuyor! Bir Günde Yüzde 10 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasında adeta Putin depremi yaşanıyor. Batılı ülkeler Rusya’nın Ukrayna’ya hiçbir haklı gerekçe olmadan saldırdığını ve yaşananların hem uluslararası hukuka hem de insan haklarına aykırı olduğunu vurguluyor. Yaşanan gerilim petrolde arz endişesiyle yükseliş yaratıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), son toplantısında günlük 400 bin varillik üretim artışına sadık kalma kararı almıştı.

Bugün paylaşılan bir anket sonucunda, OPEC’in savaşa rağmen üretim artışını sürdüreceği beklentisi baskın geldi. Halihazırda yukarı yönlü hareket eden petrol fiyatları, bu ayrıntının da etkisiyle yükselişini hızlandırdı.

Ham Petrolün Varili 106 Doları Aştı

Ham Petrolün Varili 106 Doları Aştı
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD’nin stratejik petrol rezervinden 60 milyon varili piyasaya süreceğini aktarmasına karşın, fiyatlar bugün ara vermeden yükseldi. ABD türü ham petrolü sadece bir günde yüzde 10’dan fazla yükseldi.

TSİ 19.40’ta 105,85 dolardan işlem gören ham petrol, hemen öncesinde 106,27’ye kadar çıktı. Bu fiyat 2013 yılından bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu. Söz konusu yükselişin ardından haftalık artış yüzde 13, aylık yüzde 18 ve yıllık yüzde 71’e çıktı.

Gün içinde 98,03 – 107,41 dolar arasında hareket eden Brent petrol ise son bir yılda yüzde 50 oranında yükseldi.

Fiyatların yükselmesinde en büyük etken Rusya’ya yönelik yaptırımların arz tarafında aksaklık yaratacağı endişesi. Piyasa kısa vadede yükseliş beklentisini korurken, iki ülke arasında olumlu bir adım atılması tabloyu değiştirebilecek. Pazartesi günü müzakerelerin ilkini yapan Rus ve Ukraynalı heyet, yarın ikinci kez bir araya gelecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%