Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Yeniden Yükseliyor: Motorinde Zam Beklentisi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, emtia fiyatlarını tırmandırmaya devam ediyor. Petrol geçtiğimiz günlerdeki düşüş sonrası yeniden yukarı döndü.
Petrol Yeniden Yükseliyor: Motorinde Zam Beklentisi
Yorum

Küresel piyasaları yakından etkileyen Rusya ile Ukrayna savaşı nedeniyle, petrol fiyatları dalgalanmaya devam ediyor. Son günlerde taraflar arasında müzakerelerin başlaması, petrolde aşağı yönlü bir etki yaratmıştı.

Geçtiğimiz saatler Kremlin’den barış görüşmelerinde ilerleme sağlanamıyor olmasına dair yapılan açıklamalar, petrol de alıcı baskısını artırdı. Brent petrolün varil fiyatı 108 dolara kadar yükselmiş durumda. Ham petrolde ise fiyat 105 dolar seviyesinde.

Savaşı çevreleyen gelişmeler ve Çin’deki virüs kısıtlamalarına ilişkin endişeler, petrolün oynaklığına katkıda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, enflasyonu körükledi ve pandemi sonrasında ekonomik büyümeyi teşvik etmeye çalışan merkez bankaları ve hükümetlere zorluk çıkardı.

Brent petrol günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

FED bu hafta 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı kararı almak durumunda kaldı. Oanda Asia Pacific Pte’nin kıdemli pazar analisti Jeffrey Halley, piyasalarda paniğin arttığını belirterek, petrolün varilinin 100-120 dolar aralığında olacağını tahmin etti.

Rus petrolüne yönelik yaptırımlar sonrası, alıcılar daha temkinli davranıyor. Ukrayna’nın işgalinden bu yana, Avrupa’daki petrol arıtma şirketleri, Moskova’dan alımları azaltacaklarını açıklamıştı.

Motorine Zam Bekleniyor

Petrolün varil fiyatındaki artış sonrası, akaryakıt fiyatlarında yeniden zam beklentisi oluştu. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre motorin ürünlerinde bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 1.96 TL artış beklentisi bulunuyor.

Benzin için herhangi bir artış beklentisinin olmadığı kaydedildi. Motorine gelecek yeni zam ile beraber litre fiyatı yeniden 20.70 TL seviyesine ulaşmış olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%