Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Son Haftalarda Toparlanan Petrol, Virüs Vakalarının Artmasıyla Yeniden Düşüşte

ABD ham petrol stoklarının sürpriz bir şekilde artması ve son günlerde koronavirüs vakalarının yükselmesi petrol fiyatlarını baskıladı.
Son Haftalarda Toparlanan Petrol, Virüs Vakalarının Artmasıyla Yeniden Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları Covid-19 salgınının tüm dünyada artış göstermeye başladığı Mart ayında sert kayıplara maruz kalmıştı. Salgının yayılma hızını kontrol etmek amacıyla uçuşların durdurulması ve insanların evlerine kapanması küresel petrol talebinde tarihi düşüşlere yol açtı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları piyasanın dengeye kavuşması amacıyla günlük üretimi 10 milyon varile yakın azalttı. Bu hamle fiyatlara bir miktar pozitif yansırken Mayıs ayının sonu ve Haziran ayının başı ile birlikte birçok ülkede kısıtlamaların kaldırılması fiyatların yükselmesini sağlamıştı.

Fakat bugünkü tabloya baktığımızda vakalarda yeniden artış olmasının fiyatları bir kez daha aşağı çektiğini görmekteyiz.

Dünya çapındaki koronavirüs tablosuna baktığımızda günlük vaka sayısını neredeyse hiç hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz.
25 Haziran Corona Tablosu
Kaynak: Worldometers

25 Haziran itibarıyla 485 bin 122 insan coronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Ocak ayının başından bu yana tespit edilen 9 milyon 532 bin hastanın 5 milyon 180 bini iyileşti. Şu anki aktif vakaların sadece 58 bininin durumunun kritik olduğu, geri kalanının ise daha hafif olduğu biliniyor.

22 Ocak’tan bu yana rapor edilen günlük vaka sayısına baktığımızda dün yani 24 Haziran‘da 172.383 vaka bildirildi. Yaklaşık altı ay geçmesine rağmen yukarı yönlü yöndeki hareket bazı günler düşüş gösterse de genel tabloya göre hala risklerin çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Nitekim Dünya Sağlık Örgütü de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada pandeminin bitmediğini, büyüyerek devam ettiğini ve tedbirlerin öneminin daha da arttığını söylemişti.

Ülkelere Göre Vaka Dağılımı
Kaynak: Worldometers

Ülkelere göre değerlendirmede; toplam vakanın 2 milyon 462 bini Amerika’da, 1 milyon 192 bini Brezilya’da, 606 bini Rusya’da, 473 bini Hindistan’da, 306 bini İngiltere’de ve 294 bini İspanya’da bulunuyor.

Çin, İran, Almanya ve ABD’nin bazı eyaletlerinde son günlerde vakalarda yeniden artış olmaya başladı. Bu durum ise finans piyasalarında etkisini çok kısa bir süre içerisinde göstererek altın fiyatlarının yükselmesine, hisse senedi ve petrolün ise baskılanmasına sebep oldu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), virüste ikinci dalga endişesiyle 37 dolara kadar geriledi.
Ham Petrol 37 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

21 Nisan’da biten Mayıs kontratlarının eksiye indiği dönem, ham petrolün varili 6,55 dolardan işlem görüyordu. Tarihte ilk kez yaşanan bu tablonun ardından üretim kısıntısı yaparak piyasaya destek olundu. Normalleşme sürecinin başlamasıyla da kayda değer oranda yükselmişti.

TSİ 09:14’te %0,97 ekside 37,66 dolardan işlem gören varil, dün 41 dolara kadar yaklaşmıştı. Ancak art arda gelen açıklamalarla 3 dolara yakın düşüş gösterdi. Bunun yanında ABD haftalık ham petrol stoklarının artması da fiyatları etkileyen bir diğer gelişme oldu.

Vandana Hari, ABD’de vakalarda artış olan eyaletlerde kısıtlamaların henüz getirilmediğini fakat genel olarak hakim olan endişenin petrol fiyatlarını baskıladığını söyledi.

GCM Yatrım Petrol Yorumu

Florida ve Kaliforniya eyaletlerinden gelen açıklamada salgının yoğun bir şekilde ilerlediği söylenmişti. ABD enfeksiyon hastalıklarında üst yetkili Dr. Anthony Fauci de vakalarda rahatsız edici bir artış olduğunu belirtmişti.

Analistler düşüşün devam etmesi durumunda 37,15 – 36,10 seviyelerinin görüleceğini, ancak toparlanma halinde 38,20 – 39,30 bandının geleceğini düşünüyor.

Ağustos vadeli Brent petrol, ICE Futures Europe piyasasında 39 dolara indi.
Brent Petrol 39 Dolar
Kaynak: Investing

Fiyatlar geçtiğimiz haftalarda 43 doları aşarak üç ayın en yükseğine ulaşmıştı. Ancak virüs endişesiyle yeniden kayba yöneldi. Şu dakikalarda varili %0,84 ekside 39,97 dolardan işlem görüyor.

Sydney’de CMC Markets Asia Pacific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, vakaların artmasının ekonominin toparlanacağına dair iyimserliği azalttığını söyledi. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde petrolde daha belirgin düşüşler beklediğini aktardı.

Avustralya Bankası’nın emtia araştırmaları başkanı Lachlan Shaw, son gelen rakamların cesaret verici olmadığını söyledi. Vakaların artmasıyla insanların kendini evlerine kapatacağı ve bunun petrol fiyatları için en çok korkulan şey olduğu kaydedildi.

Hindistan’da rafineri faaliyetlerinin hala bir yıl önceki seviyelerinin bile altında olması, başta Çin olmak üzere Asya ekonomilerinin toparlanmaya geçmediği şeklinde yorumlanıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ülkedeki ham petrol stokları geçen hafta 1,4 milyon varil arttı.
ABD Ham Petrol Stokları Arttı
Kaynak: ABD Enerji Enformasyon İdaresi

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre gerçekleşen haftalık artış 1,75 milyon varil olarak açıklanmıştı. EIA’nın raporuna göre söz konusu artışın ardından toplam ham petrol stoku 540,7 milyon varile yükseldi. Emtia uzmanları geçen hafta için sadece 300 bin varillik bir artış bekliyordu.

Ticari olmayan stratejik ham petrol stokları söz konusu dönemde %0,3’e tekabül eden 2 milyon artış göstererek 653,7 milyon varile çıktı. 1,7 milyon azalan benzin stokları 255,3 milyon varile gerilerken, piyasanın 1,3 milyon varil olan düşüş beklentisinin kat kat üzerinde gerçekleşti.

ABD ham petrol ithalatı geçen hafta günlük 102 bin varil azalarak 6,54 milyon varile gerilerken, ihracat 695 bin varil artarak 3,15 milyon varile yükseldi. Günlük üretim 19 Haziran haftasında 501 bin artışla 11 milyon varile dayandı. Bu miktar OPEC+ Temmuz sonuna kadar sürdürmeye karar verdiği tarihin en keskin üretim kısıntısından bile daha yüksek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu