Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Üretim İyimserliğiyle 79 Dolar Civarında Sabitlendi

Ham petrol vadeli işlemleri, geçen haftaki arz endişeleriyle güçlü yükseldikten sonra yeni haftaya 80 dolar altında başladı. İşte detaylar;
Petrol Üretim İyimserliğiyle 79 Dolar Civarında Sabitlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen haftayı da kazançla tamamlayan ABD türü ham petrol, bugün 80 doların altında hafif pozitif fiyatlanıyor.

10 Ocak haftasına 78,97 dolarla başlayan petrol, açılıştan sonra gerileyerek 78,38 dolara kadar indi. Buradan aldığı destekle yükselerek 79,3 dolara kadar çıkıp kazançlarının bir kısmını verdi.

TSİ 09.29’da yüzde 0,01 artıda dururken gün içi hareket aralığı 78,38 – 79,31 dolar oldu.
Ham Petrol 10 Ocak 79 Dolar
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Haftalık yüzde 4 artan petrol, aylık yüzde 9,7 artarken yıllık bazda yüzde 50’ye yakın arttı.

Cuma günü 80,47 dolarla Kasım ortasından bu yana en güçlü değerini kaydeden emtiada artıda seyrin sürmesi durumunda ilk teknik direnç 79,34 dolara işaret etti. Düşüş durumunda 78,41 dolar ilk desteği gösterdi.

Ham petrol vadeli işlemlerinde gerileme, geçen haftaki güçlü yükselişin ardından Libya ve Kazakistan‘da arzın geri dönmesiyle yönlendirildi. Libya’da üretim, günlük 900 bin varile yükselirken, geçen hafta arzı kesintiye uğratan huzursuzluğun ardından Kazakistan’da üretimin bir kısmı yeniden sağlandı.

Covid cephesinde dünyanın en büyük petrol ithalatçısına ilişkin talep endişeleri çoğaldı. Çin 20 kişinin Covid testinin pozitif sonuçlanmasının ardından liman kenti Tianjin’de şehir çapında bir test kampanyası başlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%