Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Toparlanmaya Başlasa da Talep Azlığı Fiyatları Baskılayacak

Petrolde koronavirüs kaynaklı talep düşüklüğü sürerken, fiyatlar sıfır seviyesinden sonraki toparlanmasını Perşembe günü de devam ettiriyor.
Petrol Toparlanmaya Başlasa da Talep Azlığı Fiyatları Baskılayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs hayatımızın her alanına hakim olmaya devam ediyor. Alınan tedbirler ve yapılan uygulamalar bir yana, ekonomi dünyası da tarihinde ilk olabilecek bazı durumlara şahitlik etti. Öyle ki Mayıs vadeli WTI türünden ham petrol tarihi bir olaya imza atarak ilk kez sıfır doların altında fiyatlandı. Ham petrol ve Brent tipi petrol de son yıllar içindeki en düşük seviyelerini gördü.

Petrol piyasasındaki bu olağanüstü durumlar, salgınla birlikte petrole olan talebin ciddi oranda düşmesiyle alakalıydı. Beraberinde durdurulamayan üretim ve depoların tam kapasitesini doldurması akıl almaz bir arz fazlalığına yol açtı. Özellikle Pazartesi günkü tarihi düşüşün etkileri bir süre devam etti.

Koronavirüs tüm dünyada kaybolmadığı sürece petrol fiyatlarında bir artış olması beklenmiyor. Çünkü insanların evlerine kapanması ve seyahat kısıtlama uygulamaları gibi nedenlerle akaryakıt ihtiyacının en düşük seviyelerde olacağı düşünülüyor. Bu da arza boğulan petrolün daha az talep edilen bir emtia olmasının önünü açıyor. Uzmanların görüşleri de buna işaret ediyor.

Pazartesi günü sıfırın altında fiyatlanan petrol, dün %20’lik bir çıkış kaydetmişti.
Ham Petrol Grafik 23 Nisan
Kaynak: piyasa.paratic.com

Fiyatlar, dün gün içinde kayıplarının bir kısmını geri aldı. Buna rağmen önümüzdeki dönemlerde fiyatların yeniden dibi görebileceği tahminleri hakimdi. Fiyatlar Pazartesi günkü seviyesinden bu yana toparlanmaya çalışıyor. Fakat şu durumda fiyatların arz fazlalığından ötürü baskı altında kalmayı sürdürdüğü görülüyor. Fiyatlardaki düşüşün endişe yaratacak boyutta olmadığı geçtiğimiz günlerde Rusya tarafından açıklanmıştı.

Perşembe günü ham petrol dalgalı bir seyrin ardından %12 civarında yükseliş kaydederek varil başına 15 doların üzerinde fiyatlanmaya başladı. Saat 12:07’de 15,20 dolardan alıcı buluyor. Piyasa, aşağı yönlü baskıların etkisi altında kalırken dünkü verilerden çok fazla etkilenmedi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Çarşamba günü ABD’nin ham petrol stokları son 3 yıl içindeki en yüksek seviyesini kaydetti. Petrol fiyatlarının Trump’ın ABD savaş gemilerini taciz etmesi halinde İran gemilerini vurma emri vereceği yönündeki tehditlerden destek bularak toparlanma eğilimine geçmiş olabileceği düşünülüyor. Emtiadaki fiyatların arz-talep dengesi oluşana kadar sıfırın altında veya bu seviyelere yakın seyretmesi öngörülüyor.

Dünya petrol ihtiyacını gidermede önemli bir yere sahip olan ABD’de en büyük şirketler kuyuları kapatmaya ve petrol üretme işlemlerini durdurmaya başladı. Arz fazlalılığını azaltacağı düşünülen bu durumun aynı zamanda bölgedeki istihdam oranını da olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

IHS Markit enerji danışmanlığı başkan yardımcısı Victor Shum, petrol fiyatına ilişkin şu ifadeleri kaydetti;

Victor Shum Petrol AçıklamalarıÖte yandan Brent türü ham petrol saat 12:41’de 22,12 dolardan işlem görüyor. Varil başına 20,30 – 23,10 dolar seviyelerinden fiyatlandı. Düşük seviyelerden bu yana toparlanma eğilimi gösteren fiyatlar, hala düşük seviyelerde seyrediyor. Aşağıda, Brent petrolün seyrine ilişkin grafiği inceleyebilirsiniz;

Brent Petrol Grafik 23 Nisan
Kaynak: Investing

Son yılların en düşük seviyelerini gören petrol fiyatları, küresel taleplerden etkilenmeyi sürdürüyor. Salgını önlemeye yönelik önlemlerin devam ettiği ortamda düşük fiyatların bir süre daha devam edebileceği düşünceleri hakim. Kürese piyasalar, koronavirüs gelişmelerini yakından izlemeye devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu