Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Savaşın Gölgesinde Yükselişini Sürdürüyor

Rusya ile Ukrayna savaşı devam ederken petrol yeni haftaya yükseliş ile başladı. Detaylar haberde…
Petrol Savaşın Gölgesinde Yükselişini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyanın kilitlendiği Rusya ile Ukrayna savaşında yaşanan gelişmeler, küresel piyasaları etkilemeye devam ediyor. Artan endişe ortamı ile beraber petrol fiyatlarını geçtiğimiz haftadan bu yana artırıyor.

Petrol geçtiğimiz haftada üç haneye çıkarak son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Yeni haftada da Rusya’ya yönelik yaptırımların piyasada yarattığı belirsizlik ortamı nedeniyle, petrol yükselişini sürdürüyor.

Gçetiğimiz gün batılı ülkeler bazı Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkarma kararı almıştı. Bu durum emtialar üzerindeki enflasyonist baskının artmasına neden oluyor. Ham petrol yeni haftaya 95 dolar seviyesinden başladı ve an itibariyle 96.7 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ham petrol fiyatı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Brent petrolün varili ise 100 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD ve AB’nin geçen hafta açıkladığı ilk yaptırım paketlerinde petrol ve doğalgaz ticaretinin muaf tutulması ve Rusya’nın henüz SWIFT sisteminden atılmamış olması, petrolde geri çekilmeye neden olmuştu.

Rusya’nın dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi ülke konumunda ve küresel petrol arzının yüzde 10’una sahip durumda. Ülkenin petrol ihracatını durdurması halinde, yeni bir enerji krizi yaşanabileceği belirtiliyor.

ANZ emtia stratejisti Daniel Hynes, Reuters’e, “ABD ve Avrupa’nın belirli Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkarma hamleleri, yakın vadede arzda bir tür kesintiye ilişkin korkuları artırdı” değerlendirmesini yaptı.

PVM’den Stephen Brennock ise, Başkan Putin’in Rus nükleer kuvvetlerini yüksek alarma geçirme kararının, petrol fiyatlarını destekleyebilecek bir durum olduğunu ifade etti.

Geçen hafta artan petrol fiyatları akaryakıt fiyatlarında da artışa neden olmuştu. Artış ile beraber motorinin fiyat 17 TL’yi aşarken, benzinin litresi ise 16.85 TL’ye çıkmıştı.

Piyasa, Rusya’nın savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna ile masaya oturma kararı alasından sonra dengelenmiş görünüyor. Tarafların bugün Belarus sınırında müzakere için bir araya gelmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%