Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Savaş Sonrası En Büyük Haftalık Düşüşüne Hazırlanıyor

Rusya ile Ukrayna arasında tansiyonun düşmesi, petrolde yönü aşağı çevirdi. Ayrıntılar geliyor…
Petrol Savaş Sonrası En Büyük Haftalık Düşüşüne Hazırlanıyor
Yorum

Petrol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini takiben petrol üzerinde tarihi bir ralli başlamıştı. Brent petrol yükselişini 138 dolara kadar sürdürmüştü. Son günlerde Rusya ile Ukrayna arasında tansiyonun düştüğüne işaret eden gelişmeler, petrolün haftalık kayıplarını artırmaya başladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye’de düzenlenen Diplomasi Forumu’nda, Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanları bir araya geldi. Tüm dünyanın yakından takip ettiği görüşmeden net bir barış kararı çıkmadı ancak, ilerleyen günlerde tansiyonun düşebileceğine dair açıklamalar yer aldı.

Bu gelişmeler sonrası petrol düşüşünü uzattı. Brent petrol an itibariyle 109 dolar seviyesinde bulunuyor. Ham petrolde ise fiyat 106 dolara gerilemiş durumda. Fiyatın bu seviyelerde kalması halinde petrol Kasım’dan bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirmiş olacak.

Ham petrol haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Savaşın etkisi, buğdaydan benzin ve dizel gibi temel yakıtlara kadar emtia piyasalarında dalgalanma yaşanmasına neden oldu ve dünya çapında enflasyonist baskıyı artırdı.

OPEC ve Chevron Corp. bu hafta varil sıkıntısı olmadığını vurgulamasına rağmen, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, zaten sıkı olan bir pazarın daha da gerileceğine dair korkulara yol açtı. Goldman Sachs ve diğer yatırım bankaları, fiyat artışını yalnızca talepte büyük düşüşün durdurabileceğine inanıyor.

ING Groep NV’nin Singapur merkezli emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Belirsiz zamanlardayız. Özellikle piyasadaki sıkılık göz önüne alındığında fiyatların oynak bir şekilde davranmaya devam edebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’dan petrol ve gaz ithalatını yasakladıklarını açıklamıştı. Bu açıklama sonrası petrol fiyatlarındaki yükseliş hızlanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%