Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Savaş Ortamında 8 Yıl Sonra Üç Haneye Çıktı

Rusya’nın Ukrayna harekatı sonrası brent petrolün varili 100 doların üzerine çıktı. Detaylar geliyor…
Petrol Savaş Ortamında 8 Yıl Sonra Üç Haneye Çıktı
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki devam eden siyasi gerilim küresel piyasalarda volatilitenin artmasına neden oldu. Devlet Başkanı Putin geçtiğimiz saatlerde Ukrayna’ya ‘silahlarınızı bırakın’ diyerek, geniş çaplı bir operasyonun başlatıldığını duyurdu.

Bu durum sonrası brent petrolün varil fiyatı 100 doların üzerine çıktı. Yeni yıla 80 dolar seviyesine başlayan petrol, geçen zaman içerisinde küresel gerilim ile beraber kazançlarını artırdı. Brent petrol an itibariyle 97 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent petrol grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Petrol böylece 2014 yılından bu yana ilk kez 100 dolar seviyesinin üzerini görmüş oldu. Geçtiğimiz haftalarda Rusya ile Ukrayna krizine dair yapılan değerlendirmelerde, petrolün fiyatının üç haneye çıkacağı tahmin edilmişti.

Ünlü stratejist Davic Roche, petrol için 120 dolar tahmininde bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sabah erken saatlerinde yaptığu ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna topraklarını işgal etme planları olmadığını söyledi.

Petrol fiyatları, ABD ve Avrupa’nın Rusya’nın enerji sektörüne yaptırım uygulayarak arzı kesintiye uğratacağı korkusuyla 2022’nin başından bu yana varil başına 20 dolardan fazla yükseliş kaydetti.

Rusya, Avrupa rafinerilerine ham petrol satan dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisidir ve Avrupa’nın arzının yaklaşık %35’ini sağlayarak bölgenin en büyük doğal gaz tedarikçisi konumunda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%