Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Risk İştahının Azalmasıyla Dünkü Kazancının Tümünü Geri Verdi

Petrol fiyatları zayıf ekonomik verilerin, Çin ekonomisinin yavaşladığına dair sinyallerin alınması ve Apple’ın gelir tahminlerinin düşürmesiyle dünkü kazançlarının neredeyse tamamını geri verdi.
Petrol Risk İştahının Azalmasıyla Dünkü Kazancının Tümünü Geri Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret savaşları ve OPEC’in üretim kısıntısı belirsizliği ile dalgalı bir seyir izleyen petrol, yatırımcıları küresel ekonominin yavaşladığına dair endişelerin sarması ile dünkü kazancının neredeyse tamamını geri verdi. Piyasada korkuların artması risk iştahının azalmasına ve iki haftanın en yüksek seviyesinden gerilemesine sebep oldu. Petrol kontratları dün %2 oranında düşüş kaydetti.

Apple Inc.’nin 20 yıldır ilk kez satış tahminlerini düşürmesi petrol fiyatları üzerinde de belirleyici oldu.

Apple’ın yeni modellerde beklenen satışların alınmaması ile gelir tahminlerini düşürmesi, riskten kaçış işlemlerini hızlandırdı. Dolar kuru bu gelişmenin etkisiyle dün gece 5,72’ye kadar yükseldi. Aynı durum petrol fiyatlarını da etkiledi. Teknoloji devinin Çin’deki öngörülmeyen yavaşlamayı işaret ederek satış tahminini düşürmesinin ardından, vadeli petrol kontratları dün %2 düşüş sergileyerek kazançlarının neredeyse tamamını geri verdi. Apple hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları değer kaybetti.

Apple’ın tahminlerini düşürmesi ticaret savaşının verdiği zararların en son işareti olarak yorumlandı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD arasında süren ticaret savaşının küresel ekonomiye verdiği zararlar devam ediyor. Apple’ın satış tahminlerini düşürmesi de bunun en net göstergesi oldu. Söz konusu gelişme petrol fiyatlarını baskılarken, bir yandan da üretim konusundaki belirsizliğin negatif etkileri hissediliyor. OPEC’in üretimi geçen ay yaklaşık iki yılın en sert düşüşünü gösterirken, ABD kaya petrolü üretiminin artmasından dolayı OPEC ve ortaklarının üretim konusunda halen kaygılı olduğu dikkat çekiyor.

Mart vadeli Brent petrol Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 59 sent düştü.

Saat 10:20 itibarıyla Brent petrol varil başına 54,37 dolar, ham petrol 45,67 dolardan işlem görüyor. Mart vadeli Brent petrol Çarşamba günü kapanışı 54,91 dolardan yaptı. Şubat vadeli Batı Teksas petrolü ise 1,15 dolar yükselerek kapanışı 46,54 dolardan yaptı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %71 üzerinde gerçekleşti.

Petrol Emtiasındaki Fiyat Değişimleri için Tıklayın

HI Investment & Futures Corp. Emtia Analisti Sungchill Will Yun, zayıf ekonomik verilerin, Apple’ın gelir tahminlerini düşürmesinin ve Çin’in büyümesinde yavaşlamaya ilişkin işaretlerin alınmasının petrol dahil tüm emtia fiyatlarını düşürdüğünü dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu