Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Bu Hafta Yapılacak OPEC Toplantısı Öncesi Hafif Toparlandı

Piyasalar bu hafta Viyana’da yapılacak OPEC toplantısına odaklandı. Rusya’nın kararının da yumuşamasıyla üretim kısıntısına kesin gözüyle bakılırken, fiyatlar önemli ölçüde yükseldi.
Petrol Fiyatları Bu Hafta Yapılacak OPEC Toplantısı Öncesi Hafif Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayılması ekonomi üzerinde üzerindeki olumsuz etkileri artırırken, petrol talebini de düşürmeye devam ediyor. OPEC ve ortakları ham petrol fiyatındaki sert düşüşün ardından piyasayı dengeye kavuşturmak için üretim kısıntısının devam edilmesi konusunu gündeme getirmişti.

Ancak Rusya’nın kısıntıya bir türlü yanaşmaması müttefiklerin karara varmasına da engel oldu. Düşüşün hızlanmasıyla 5-6 Mart tarihlerinde Viyana’da yeniden toplanma kararı alındı. Petrol fiyatları OPEC ve ortaklarının düşüşü önlemek için harekete geçmesi ile hafif yükseldi.

Brent türü ham petrolün varili üretim kısıntısı beklentisiyle 52 dolara kadar tırmandı.

Petrol FiyatlarıSaat 11:55’te Brent petrolün varili %3,81 artıda 51,56 dolardan, ham petrolün 46,45 dolardan işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta fiyatlarda %16 oranında düşüş olmuştu. Önceki haftalarda kısıntı konusunda isteksiz davranan Rusya’dan ılımlı adım geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol piyasasına destek verme konusunda işbirliğine hazır olduklarını bildirdi.

Koronavirüs salgınının Çin’de imalat sektörü PMI verilerini tüm zamanların en düşük seviyesine çekmesine ve her geçen dakika salgının yayılmasına karşın, Rusya’dan gelen bu açıklama petroldeki düşüşü kesti.

AxiCorp Ltd. baş piyasa stratejisti Stephen Innes, OPEC ve ortaklarının bu hafta yapılacak toplantısından üretim kısıntısı kararının çıkma ihtimalinin yükseldiğini söyledi. Bu durumun koronavirüs salgınından kaynaklanan olumsuzlukları dengeleyeceği beklentisiyle, fiyatlarda sıçrama olduğunu ifade etti. Öte yandan üretimde kısıntı kararı alınsa bile bunun etkisinin kısa süreli olacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%