Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, OPEC Öncesi Yapılan Pozitif Tahminlerle 66 Dolara Dayandı

Piyasalar bu ay yapılacak OPEC toplantısından çıkacak üretim kararını bekliyor. Analistlerin 70-80 dolar tahmininden destek bulan petrol fiyatları son 24 saatte %4 yükseldi.
Petrol, OPEC Öncesi Yapılan Pozitif Tahminlerle 66 Dolara Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kısa vadede iyimserliğin hakim olduğu petrol fiyatlarında yükseliş hızlandı. Salı günü Brent türü ham petrolün varili 66, Amerikan türü ise 63 dolara dayandı. Fiyatların yükselmesinde Goldman Sachs Group analistlerinin pozitif değerlendirmesinin etkisi oldu.

Nisan vadeli Batı Teksas Petrolü, %4’ün üzerinde artış göstererek varil başında 62,99 dolara yükseldi.
Ham Petrol 62 Dolardan İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Ham petrol TSİ 10:00’da %1,26 primli seyrediyor. 62,47 dolardan işlem gören fiyatların önceki kapanış seviyesi 61,7 dolar şeklinde gerçekleşti. Gedik Yatırım değerlendirmesinde, yabancı kurumların fiyatları yukarı yönde revize etmesinin piyasa iyimserliğini artırdığı söylendi.

Yaza doğru stokların azalacağını öngören Socar, 80 dolar tahmininde bulundu. Kurum analistleri OPEC’in üretimi artırma yoluna gitse bile maliyet fazlalığının arz tarafını baskılayacağını düşünüyor. Bu da fiyatların en az 10-15 dolar daha artacağı beklentisini doğuruyor.

Goldman yorumunda, petrolün önümüzdeki aylarda 70 doları görebileceği söylendi. ABD teşvik paketinin petrolü desteklediğini söyleyen analistler, doların ise çok güçlü olmamasının emtialara yaradığının altını çiziyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketi Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi tarafından onaylandı. Hafta sonuna doğru Temsilciler Meclisi’nden geçeceği beklentilerinin petrolü desteklediği aktarılıyor.

Brent petrolün varili 65 doların üstüne çıkarak, 2019’un Aralık ayından bu yana en yüksek seviyede seyrediyor.
Brent Petrol 65 Dolar
Grafik: Investing

Son haftalarda vakalarda düşüş olması, aşı çalışmaları ve kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılacağı iyimserliği petrol piyasasını destekledi. Ancak en büyük itici güç Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintisi kararına devam etmek istemesi oldu. Brent petrol saat 10:32’de %1,32 yukarı yönde, 65,20 dolardan işlem görüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefikleri önümüzdeki hafta aylık toplantısını yapacak. Piyasanın beklentisine göre Suudi Arabistan ile Rusya arasında üretim kararı konusunda anlaşmazlık çıkması muhtemel. Ancak ABD’nin teşvik paketine bağlı gelişmelerin petrol fiyatlarını yukarı çekeceği öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu