Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, OPEC’in 6 Milyon Varil Talep Artışı Beklentisiyle Yükseldi

OPEC Haziran raporunda, bu yıl küresel petrol talebinin 2020’ye göre %6,57 oranında daha fazla olacağı tahmin edildi.
Petrol, OPEC’in 6 Milyon Varil Talep Artışı Beklentisiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bugün yayımladığı aylık raporda küresel talep beklentilerini yükseltti. Raporda dünya genelinde günlük petrol talebinin, geçen yıla kıyasla 6 milyon varil daha fazla olacağı ve 96 milyon 580 bin varile çıkacağı tahmin edildi.

2021 yılında talep artışının büyük ölçüde Amerika’da gerçekleşeceği beklenirken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerindeki beklenti 2 milyon 700 bin varil artış olması yönünde.

Ham petrol açıklanan rapordan aldığı destekle yeniden 70 dolar üstüne çıktı.
Ham Petrol Yeniden 70 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 69,96 dolardan kapanan ve bugün bu seviyelerde sakin seyreden fiyatlarda OPEC etkisi izleniyor. Öğleden sonra gelen iyimser beklentiler Batı Teksas türü ham petrolde %1’e yakın artış sağladı.

TSİ 16.39’da 70,58 dolar ile günün en yükseğinden işlem görüyor. Brent türü petrol ise %0,78 artışla 72,78 dolardan fiyatlanıyor. Brent petrolün yıllık değişimi %75, WTI petrolünün %80 artışa işaret ediyor.

Son dönemde vakaların azalması ve kısıtlamaların gevşetilmesi piyasanın bir miktar nefes almasını sağladı. Bugün yayımlanan raporda da bu ayrıntının altı çizildi. Özellikle Çin ve Hindistan’da ekonominin toparlanmasına bağlı olarak, günlük talebin 3 milyon 300 bin varil artacağı öngörülüyor.

Küresel arzın ise geçen ay 630 bin varil artışla, 93 milyon 670 bin varil olduğu açıklandı. Sadece OPEC’in ham petrol üretiminin günlük 390 bin varil arttığı ve 25 milyon 460 bin varile ulaştığı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu