Yatırım yapmaya başla!

Petrol, OPEC’in 6 Milyon Varil Talep Artışı Beklentisiyle Yükseldi

OPEC Haziran raporunda, bu yıl küresel petrol talebinin 2020’ye göre %6,57 oranında daha fazla olacağı tahmin edildi.
Petrol, OPEC’in 6 Milyon Varil Talep Artışı Beklentisiyle Yükseldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bugün yayımladığı aylık raporda küresel talep beklentilerini yükseltti. Raporda dünya genelinde günlük petrol talebinin, geçen yıla kıyasla 6 milyon varil daha fazla olacağı ve 96 milyon 580 bin varile çıkacağı tahmin edildi.

2021 yılında talep artışının büyük ölçüde Amerika’da gerçekleşeceği beklenirken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerindeki beklenti 2 milyon 700 bin varil artış olması yönünde.

Ham petrol açıklanan rapordan aldığı destekle yeniden 70 dolar üstüne çıktı.
Ham Petrol Yeniden 70 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 69,96 dolardan kapanan ve bugün bu seviyelerde sakin seyreden fiyatlarda OPEC etkisi izleniyor. Öğleden sonra gelen iyimser beklentiler Batı Teksas türü ham petrolde %1’e yakın artış sağladı.

TSİ 16.39’da 70,58 dolar ile günün en yükseğinden işlem görüyor. Brent türü petrol ise %0,78 artışla 72,78 dolardan fiyatlanıyor. Brent petrolün yıllık değişimi %75, WTI petrolünün %80 artışa işaret ediyor.

Son dönemde vakaların azalması ve kısıtlamaların gevşetilmesi piyasanın bir miktar nefes almasını sağladı. Bugün yayımlanan raporda da bu ayrıntının altı çizildi. Özellikle Çin ve Hindistan’da ekonominin toparlanmasına bağlı olarak, günlük talebin 3 milyon 300 bin varil artacağı öngörülüyor.

Küresel arzın ise geçen ay 630 bin varil artışla, 93 milyon 670 bin varil olduğu açıklandı. Sadece OPEC’in ham petrol üretiminin günlük 390 bin varil arttığı ve 25 milyon 460 bin varile ulaştığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum