Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Omicron Varyantı Kısıtlamalarıyla %4’e Yakın Geriledi

Omicron varyantı nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları petrolde talep baskısı yaratırken, fiyatlar 68 doların altına indi.
Petrol Omicron Varyantı Kısıtlamalarıyla %4’e Yakın Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar bulaştırma hızı oldukça yüksek olan Omicron varyantı etkisiyle satış baskısında. Şu ana kadar 90’a yakın ülkede görülen varyant yeni kısıtlamaların devreye alınmasına yol açtı.

İsrail aralarında Türkiye’nin de olduğu 10 ülkeye seyahat yasağı getirdi. Almanya, aşı olmayanların artık kapalı mekanlara alınmayacağını bildirirken, İngiltere söz konusu varyantın tsunami gibi vuracağına dair endişe verici bir açıklamada bulundu. Hollanda 4 hafta tam kapanma kararı aldı.

Avrupa birliği de coronavirüsün en fazla mutasyona uğrayan varyantı için “Omicron Ocak ayı içerisinde tüm Avrupa’da baskın varyant olacak” dedi. Bu gelişmeler petrol talep görünümü üzerinde olumsuz etki yaratırken, fiyatlar sert düşüş yaşadı.

Batı Teksas türü ham petrolün varili, TSİ 11.17’de %3,84 ekside fiyatlanıyor.
Ham Petrol 68 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

68,16 dolardan işlem gören ham petrol önceki kapanışını 70,86’dan yaptı. Geçen hafta bir taraftan varyant endişesi diğer taraftan stok verileri ile birlikte dalgalı bir seyir izledi.

Haftanın en yüksek seviyesi 72,98 dolar olurken, en düşüğü 69,41 olarak kaydedildi. Pazartesi günü Asya seansı boyunca aşağı yönde hareket eden ham petrol 67,83’e kadar indi. Bu kayıpların ardından haftalık bazda %3,59, aylık %9,58 oranında düşüş göstermiş oldu. Yıllık kazancı ise %40’ların altına geriledi.

Analistler varyant nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasaklarının petrol talebini azaltacağına dikkat çekiyor. Piyasada oynaklığın çok yüksek olduğu belirtilirken yine de fiyatların daha fazla düşeceğine dair net bir yorum yapmanın yanlış olduğu ifade ediliyor.

%3,20 düşüşle 71,16 dolardan işlem gören Brent petrol, gün içinde 70,81 – 72,44 arasında hareket etti. Yıllık fiyat aralığı 49,2 – 86,7 olurken, toplam değişimi %38 artışı işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu