Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Omicron’a Yönelik Aşı İyimserliğiyle 73 Doları Aştı

Omicron endişelerinin azalmasından destek alan petrol fiyatları bugün 73 dolar bariyerinin üzerine çıktı.
Petrol Omicron’a Yönelik Aşı İyimserliğiyle 73 Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün başlattığı yükselişi sürdüren ABD tipi ham petrol, bugün 73 dolar eşiğini aştı. 8 Aralık seansını 72,59 dolardan tamamlayan ham petrol, bugünkü açılışı 72,61 dolarla yaptı. TSİ 06.00’ya doğru yükselişi hızlandırarak 73,32 doları test ederek sonrasında pozitif seyrini sürdürdü.

Petrolün pozitif yönlü hareketi, yeni varyantın küresel büyümeyi engelleyebileceği ve yakıt talebini azaltacağına yönelik korkuların hafiflemesiyle yönlendirildi.

Pfizer-BionTech’in yanında bazı ilaç şirketlerinin Omicron’a yönelik umut veren aşı açıklamaları, endişeleri azalttı.
Ham Petrol 9 Aralık Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Pfizer ile BionTech Çarşamba günü aşılarının bir doz destekleyici aşısının Omicron türüne karşı yüksek düzeyde koruma sağladığını duyurdu. TSİ 09.29’da yüzde 0,84 artıda fiyatlanan ham petrol, bugün 72,38 – 73,32 dolar aralığında hareket etti.

Haftalık bazda yüzde 9 artan petrol, buna rağmen aylık bazda yüzde 13,5 oranında değer kaybetti. Yıllık getiri ise son veriler ışığında yüzde 60 oldu.

Yazım sırasında doğal gazla birlikte en çok artan emtialar arasında yer alan ham petrol için ilk yukarı yönlü direnç noktası 73,42 dolara işaret ederken ikinci direnç 73,84 oldu. Yönün tersine dönüp düşüşün başlamasında ise izlenecek teknik destek seviyeleri 71,94 ile 72,44 doları gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu