Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Üretim Kısıntısı Kararının Ardından Meksika Sorunuyla %4’ten Fazla Geriledi

OPEC ve ortakları üretim kısıntısı konusunda anlaşmaya vardı fakat Meksika’nın koalisyondan çıkacağını söylemesiyle fiyatlar düşüşe geçti.
Petrol Üretim Kısıntısı Kararının Ardından Meksika Sorunuyla %4’ten Fazla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının akaryakıt talebini düşürmesi petrol fiyatlarına tarihi düşüşleri yaşatmıştı. Haftalardır deyim yerindeyse çöküş şeklinde seyreden fiyatların toparlanması için dün olumlu bir adım atıldı. Fakat buna karşın piyasalarda beklenen tepki gözlenmedi.

ABD Başkanı Donald Trump önceki haftada Suudi Arabistan ile Rusya arasında arabuluculuk yaparak fiyat savaşının sona ermesi için çabaladığını bildirmişti. Dün Rusya ve Suudi Arabistan petrol üretiminin kısılması konusunda anlaştı.

Ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC)  ve ortakları günlük 10 milyon varil kısıntı konusunda mutabakata vardı. Ancak buna rağmen fiyatlardaki düşüş devam etti.

OPEC ve koalisyonu petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için günlük 10 milyon varil kesinti yapılmasına karar verdi.

Petrolde Meksika ÇıkmazıVideo konferans şeklinde yaklaşık 8 saat süren toplantıda dünyanın önde gelen petrol üreticileri bir araya geldi. Koronavirüs pandemisinden dolayı insanların evlerine kapanması, işlerine gitmemesi, seyahatlerini ertelemesi ve dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisinin karantina altında olması petrol fiyatlarında son 20 yılın en büyük çöküşünü gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz haftalarda OPEC bu durumu düzeltmek için üretim kısıntısı yapılması gerektiğini önermişti. Fakat Rusya bunun için erken olduğunu ve beklemede kalmak istediklerini aktarmıştı. Ardından Suudi Arabistan’ın resmi ihracat rakamlarını düşürmesi ile fiyatlardaki kayıp daha da genişledi.

Nihayetinde Perşembe günü Rusya ve Suudi Arabistan arasında anlaşmanın sağlanmasıyla, 10 milyon varil kesintide karar kılındı. Fakat şimdi de ABD tarafından gelen bir sıkıntı gündemde.

Reuters’da yer alan habere göre Suudi Arabistan kesinti kararına Meksika’nın da katılması şartıyla uyacağını bildirdi.

Petrol FiyatlarıEdinilen bilgiye göre Suudi Arabistan Enerji Bakanı Perşembe günü yapılan anlaşmanın geçerli olması için Meksika’nın da katılması şartını öne sürdü. Her ne kadar kesinti konusunda başkan ABD Başkanı Trump çaba gösterse de Meksika’nın koalisyondan çekilme tehdidinde bulunması suların yeniden bulanmasına sebep oldu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Kralı Salman ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yaptı. Hedeflerinin sadece fiyatları dengeye kavuşturmak olduğunu ifade ettiler. Suudi Arabistan, Meksika’nın bu kararın tüm dünyanın faydasına olacağını anlaması gerektiğini istedi ve anlaşmaya katılması konusunda ısrarcı davranıyor.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle fiyatlar kendine çıkış yapacak bir alan bulamadı. TSİ 10:30’da %4,14 ekside 31,48 dolardan işlem gören Brent petrolün varili 31,18 dolara kadar indi. 23,21 dolardan işlem gören Amerikan tipi ham petrolü ise 22,60 dolara kadar çekildi.

Güncel Ham Petrol Fiyatları için Tıklayın

Analistler 25,77 dolar üzerinde kaldığı sürece yükseliş beklentisini koruyor. Eğer bu seviye aşılırsa 27,78 ve 29,79 dolar seviyeleri gündeme gelebilir. Gün içerisinde OPEC tarafından G-20 ülkelerinin enerji bakanlarıyla yapılacak görüşmelerden çıkacak kararlar takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu