Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Haftalık Stok Verileri Öncesi %1,4 Primli Seyrediyor

Güne yatay başlayan petrol fiyatları, kademeli yükseliş göstererek 2 dolara yakın arttı. Piyasalar saat 18:30’da açıklanacak ABD stok verilerini bekliyor.
Petrol Fiyatları Haftalık Stok Verileri Öncesi %1,4 Primli Seyrediyor

Petrol piyasası, ABD’nin haftalık stok verileri ile yarın yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısına odaklandı. Toplantıda üretim artışı konusunda karar alınacak. Düne kıyasla piyasalardaki endişenin azaldığı çarşamba günü fiyatlar pozitif seyrediyor.

Amerikan ham petrolünün varili saat 15:48’de %1,46 artıda, 60,61 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 60 Dolardan İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Son üç işlem gününde düşüş gösteren ham petrol, Salı günü 59 dolardan kapandı. Çarşamba günü 60 dolar üzerinden açılarak, 61,08’e kadar yükseldi. Şu dakikalarda %1,10 yükselişle 63,40 dolardan işlem gören Brent petrol, gün içinde 62,42 – 64,18 arasında hareket etti.

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre 26 Şubat haftasında ham petrol stokları 7,3 milyon varil arttı. Saat 18:30’da ise Enerji Bilgi İdaresi, resmi stok verilerini açıklayacak. Bir önceki hafta 1,2 milyon varil azalan stokların, bu veri döneminde 900 bin varillik daha düşüş göstermesi bekleniyor.

OPEC’in beklenenden fazla üretim artışı kararı alacağı endişesi, piyasada belirsizlik yaratıyor. Gönüllü olarak günde 1 milyon varil ek kesinti kararına devam eden Suudi Arabistan’ın yetkilileri, diğer üreticilerin dikkatli karar almaları gerektiğini belirtiyor.

Salgın nedeniyle konulan kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılsa da talepteki toparlanma, üretim artışını karşılamayabilir. Analistler bu senaryonun gerçekleşmesinin, fiyatların yeniden düşmesine yol açacak en önemli faktör olduğunu aktarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum