Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Görünümü Orta Vadede İyi Olsa da, Riskler Artan Vakalarla Sürüyor

Analistler petrol piyasası için orta vadeli beklentilerinin iyimser olduğunu söylüyor. Fakat artan vakalar ve aşı karmaşası yakın dönemde endişelerin devam etmesine sebep olacak.
Petrol Görünümü Orta Vadede İyi Olsa da, Riskler Artan Vakalarla Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 vaka sayısı küresel olarak 103 milyon 592 bini aştı. 2 milyon 239 bin insan hayatını kaybetti. Birçok ülkede aşılama kampanyaları başlamasına rağmen salgın kontrol altına alınamadı. Dünyanın en büyük tüketicilerinden biri olan ABD’de toplam can kaybı 452 bini aştı.

646 bin vakanın görüldüğü İsrail’de ise 4 bin 796 kişinin ölüm nedeni coronavirüs olarak kayıtlara geçti. İsrail’e bağlı Clalit Sağlık Hizmetleri Kudüs Kovid-19 Müdahale Ekibi Başkanı Dr. Miskin, vakaların %80’inin mutasyonlu virüslerden kaynaklandığını söyledi.

9,3 milyonluk nüfusuna oranla virüsün en fazla yayıldığı ülke olan İsrail’de bir aydır karantina uygulanıyor. Ülkede karantina ve aşılamaya rağmen hız kesmeyen vakaların petrol yatırımcılarını endişeye soktuğu belirtiliyor.

Axi Baş Küresel Piyasa Stratejisti Stephen Innes, petrol için yakın vadede risklerin hala sürdüğünü söyledi.
Ham Petrol 52 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Petrol fiyatları Şubat ayına pozitif bir başlangıç yaptı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kesintisine bağlı kalacağı iyimserliği, yatırımcıların arz tarafına odaklanmasını sağladı. Böylelikle fiyatlar Asya işlemleri boyunca yükseldi. Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) varil başında 52,76  doları gördü.

Ancak aşının tam olarak fayda sağlama konusundaki kaygılar, durdurulamayan vakalar ve uzatılan karantinalar talep tarafını baskılıyor. Uzmanlar orta vadede görünüm iyi olsa da yakın vadede risklerin çok olduğuna dikkat çekiyor. İsrail’de karantina uygulamasının uzatılmasına dikkat çeken Innes, bu durumun petrol piyasası için endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

Salgının daha uzun süre İsrail’de olacağını söyleyen Miskin ise karantina uygulanmamış olsaydı durumun çok daha ağır olacağını ve hastanelerin dolup taşacağını söyledi. Arz-talep dengesi arasında halan ham petrolün varil fiyatı saat 14:22 itibarıyla %0,96 yükselişle 52,70 dolardan işlem görüyor.

Analistler 52,50 altında kaldığı sürece düşüş isteğinin korunacağını ve 51,50’ye gerileyeceğini düşünüyor. 52,50 üzerinde 4 saatlik kapanışlarda ise 53,00 – 53,50 seviyeleri gündeme gelecek. İntegral Yatırım analistleri ise fiyatların Suudi Arabistan’ın günlük 1 milyon varillik kesinti kararından destek bulduğunu bildirdi.

Nisan vadeli Brent petrolü gün içinde 54,61 – 55,78 arasında hareket etti.
Brent Petrol 55 Dolar
Kaynak: Investing

Geçen hafta 55,02’den kapanan Brent petrol, Şubat ayının ilk işlem gününe 54,97’den başladı. Açılış sonrasında yükselişini sürdürerek 56 doları test etti. Petrol, ABD’de Joe Biden döneminin başlamasıyla yükselişini korumayı sürdürüyor. Analistler Biden hükümetinde enerji talebinin artacağı beklentisinin ve zayıf doların petrolü desteklediğini belirtiyor.

Yukarı yönde hareketin devam etmesi halinde geçen ay ulaştığı 57,35 dolar seviyesinin yeniden gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansının küresel talep tahminlerini düşürmesi ve artan vakaların sektöre dair iyimserliği azalttığına dikkat çekiliyor.

Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin petrol üretimi hakkında bilgi verdi.
Fatih Dönmez Twitter Paylaşımı
Kaynak: Twitter

Buna göre Türkiye’nin 2020 yılındaki ham petrol üretimi bir önceki yıla kıyasla 1,5 milyon varil artarak, 22 milyon varile yükseldi. Türkiye’yi enerjide üretim ve teknoloji merkezi yapacaklarını söyleyen Dönmez, geçen yıl 16 milyon 613 bin varili kamu, 5 milyon 656 bin varili özel sektör tarafından olmak üzere toplam 22 milyon 269 bin varil ham petrol üretildiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu