Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatlarında Günlük Kayıp Yüzde 1’i Aştı

Geçtiğimiz hafta son ayların en yüksek kapanışını gerçekleştiren petrol, ilk işlem gününde düşüşe geçti. Piyasanın odağında ABD teşvik paketi ve aşı gelişmeleri yer alıyor.  
Petrol Fiyatlarında Günlük Kayıp Yüzde 1’i Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları geçen hafta son dokuz ayın en yüksek seviyesinden kapandı. Ancak yeni haftaya düşüşle başlayarak, günün devamında kayıplarını genişletti. Geçen hafta piyasanın radarında yer alan en önemli konu OPEC ve ortaklarının aldığı üretim kararı oldu.

Dünyanın en büyük üreticileri, arz kesintisini ilk etapta 500 bin varil kısmak istediklerini bildirdi. Böylelikle pandeminin gidişatı da göz önünde bulundurulduğunda, azalan talebe karşın çok büyük bir arz yapılmamış olacak. Söz konusu iyimserlik ise geçen hafta petrolün 50 dolar seviyesine yaklaşmasını sağladı.

Amerikan tipi ham petrolün varil fiyatı, gün içinde %1’in üzerinde geriledi.
Ham Petrol 45 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 46,19 dolardan açıldıktan sonra, gün içinde 45,36 – 46,25 arasında hareket etti. Analistler fiyatların 45,00 – 45,50 üzerinde kaldığı sürece yükseliş beklentisinin korunacağını belirtiyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 46,50 – 47,00 dolar seviyeleri gündeme gelebilecek.

Ancak düşüş tarafında daha fazla kalması ve aşağı yönlü hareketin hızlanması halinde 44,00 dolara doğru geri çekilmelere olası bakılıyor. Uzmanlar petrol piyasasının ABD mali teşvik paketine ve daha çok da aşı gelişmelerine bağlı olduğunu hatırlatıyor.

Pfizer’ın geliştirdiği Covid-19 aşısı yarından itibaren İngiltere’de uygulanmaya başlanacak. Türkiye ise 11 Aralık’ta Çin’den gelen aşıyı ilk etapta sağlık çalışanların uygulayacak. Eğer kayda değer bir yan etki olmaz ve aşının koruma gücü yüksek olursa, petrol piyasası bu durumda olumlu etkilenecek.

Ocak vadeli Brent petrol de yüzde 1’in üzerinde düşerek 48,4 dolara geriledi.
Brent Petrol 48 Dolara İndi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Brent petrolün varili saat 16:40 sularında %0,95 ekside 48,78 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar bir önceki seansta Londra ICE Futures Europe Piyasasında %1,1 oranında yükselmişti.

Yıllık bazda %23 negatif tarafta kalan petrolün söz konusu zaman dilimi için fiyat aralığı 71,75 – 15,98 şeklinde oldu. Yılın en düşüğünü Nisan ayında gerçekleştirmişti.

Bu arada Suudi Arabistan Asya’daki alıcıları için petrol fiyatlarını artırdı. Bu kararı piyasaya karşı güveninin oluştuğunun göstergesi olarak yorumlanıyor. Suudi Arabistan’ın kararı OPEC’in üretimleri artırma duyurusunun ardından geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu