Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş Sürerse TCMB Faiz İndiriminden Kaçınabilir

Rabobank stratejisti Matys, petrol fiyatlarının bu şekilde yükselmeye devam etmesi halinde, Merkez Bankası’nın faiz indirimine ara verebileceğini söyledi.
Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş Sürerse TCMB Faiz İndiriminden Kaçınabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Halife Halife Hafter’in kontrolündeki limanlardan, petrol ihracının durması fiyatları destekledi. Ülkede yaşanan iç savaş ortamında, Hafter’e bağlı güçlerin  hafta sonu attığı bu adım küresel petrol arz endişelerini doğurdu.

Pazartesi günkü işlemlerde Brent petrolün varili 66 doları aşarken, ham petrol 60 dolara dayandı. Rabobank tarafından yapılan değerlendirmede, fiyatlarındaki bu artışın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını etkileyeceği belirtildi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys, petrol fiyatlarının yükselmeye devam etmesi halinde, Merkez’in faiz indirimini durdurabileceğini söyledi.

Rabobank TCMB Faiz YorumuMerkez Bankası, geçen hafta Perşembe günü yaptığı açıklamada politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 75 baz puan indirim uygulayarak, %11,25’e çekti. Bu indirim oranı ekonomistlerin beklediği gibi gerçekleşirken, piyasanın tepkisi de fazla olmadı.

Rabobank stratejisti Matys, son günlerde artan petrol fiyatlarının bu şekilde yükselmeye devam etmesi durumunda, Türk lirasının istikrar kaybedeceğini söyledi. Liradaki değer kaybının ise Merkez Bankası’nın faizleri düşürme konusunda daha temkinli yaklaşmasına sebep olacağını aktardı.

Matys’in Merkez Bankası’nın ek faiz indirimlerine ara verebileceği ihtimalini ortaya koydu. Ancak her defasında düşük faizden yana olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020’de faizlerin tek haneye ineceğini belirtti.

Türkiye’deki para politikasına dair bir değerlendirme de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten geldi.

Moodys TCMB Faiz YorumuTCMB, son beş toplantıda ara vermeden faiz indirimi uyguladı. Yüklemeli bir şekilde indirim yapan banka, %24 olan politika faiz oranını %11,25’e kadar indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, son indirimle birlikte reel faizlerin negatife düştüğünü, bunun da bankanın kredibilitesine zarar vereceğini bildirdi.

Kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, kredibilitenin zarar görmesinin yatırımcıların güveninde azalma olmasına ve banka fonlamalarında sıkıntıların yaşanmasına sebep olacağı ifade edildi.

Daha fazla faiz indiriminin yarar yerine zarar getireceğine dikkat çeken kurum, konut sektöründeki hareketlenmenin batık krediler ve kredi karşılıklarında azalma sağlayacağını, bunun da banka fonlamalarına katkıda bulunarak, kredi hacmini artıracağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu