Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Talep Endişesiyle Yüzde 1 Ekside Seyrediyor

Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs vaka sayısının her geçen gün daha artması petrol talebine dair endişeleri yükseltirken, bu durum fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor.
Petrol Fiyatları Talep Endişesiyle Yüzde 1 Ekside Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yaşanan sağlık krizinin tüm dünyada getirdiği kısıtlamalar, akaryakıt kullanımının azalmasına sebep olurken, petrol fiyatları de belini bir türlü doğrultamıyor. Birçok ülke Haziran ayının başında iki aydan daha fazla zaman koyduğu kısıtlamaları kaldırdı.

Bunun üzerine küresel talep artışı fiyatların yükselmesini sağladı. Buna bir de dünyanın en büyük üreticilerinin arzı azaltması eklenince toparlanma daha iyi olmuştu. Fakat şu an özellikle ABD’de çok hızlı bir şekilde artan vakalar, tablonun yeniden bozulmasına sebep oldu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), 40,21 dolara kadar geriledi.
Ham Petrol %1 Ekside
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Tüm dünyada vakaların 15 milyona yaklaşması, petrol talebinde yeniden düşüş olacağına dair kaygıları artırdı. 143 bin kişinin yaşama veda ettiği ABD’de vaka sayısı 3 milyon 898 bine ulaştı. Florida ve Kaliforniya gibi büyük eyaletlerde vakalar hızlı bir şekilde artarken, Los Angeles’ta da halka evde kal çağrısı yapıldı.

Salgının altı ayı geride bırakmasına karşın halen karamsar bir tablo çizmesi petrol fiyatlarının haftanın ilk işlem gününde baskı altında olmasına sebep oluyor. Bunun yanında Rusya’nın fazladan üretim yapacağına dair söylentiler de fiyatlar üzerinde negatif etki yarattı.

Ham petrolün varili saat 14:30’da %0,88 ekside 40,40 dolardan işlem görüyor. Analistler 39,80 – 41,40 bandı dışındaki 4 saatlik kapanışlarda fiyatların netlik kazanacağını belirtiyor.

41,40 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 42,50 ve 43,50 seviyelerine doğru yükseliş beklentisi mevcut. Olası düşüşlerde ise 39,80 altında sırasıyla 38,20 – 37,00 – 36,30 seviyeleri gündeme gelebilir.

Eylül vadeli Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda %0,60 ekside 42,88 dolardan işlem görüyor.
Brent Petrol %0,6 Ekside
Kaynak: Investing

Fiyatlar açılışın ardından 42,55 – 43,16 seviyeleri arasında hareket etti. İntegral Yatırım analistleri, fiyatların artan vaka sayısını takip ederken ne tarafa doğru hareket edeceği konusunda belirsizlik olduğunu aktardı. Fiyatlar Nisan ayındaki sert kayıpların ardından toparlansa da yine de yıllık bazda %31,33 ekside seyretmeye devam ediyor.

Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, koronavirüs salgınının başta ABD olmak üzere Afrika ve Orta Asya’daki bazı ülkelerde de hızla yayılmaya devam ettiğini söyledi.

Bu durumun petrol talebindeki toparlanmaya darbe vurduğunu dile getiren analist, “Ham petrol piyasasının daha da düşmesi için ABD’de haftalık ham petrol stoklarında büyük çaplı bir artış ya da talepte gerileme gerekebilir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%