Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petroldeki Düşüş Borsadaki Şirketlerin Hisselerini Etkilemedi

Petrol fiyatları son 21 yılın en düşük seviyesine gerilese de, sektör şirketlerinin hisselerinde ve XKMYA Endeksi’nde pozitif yönlü hareket izleniyor.
Petroldeki Düşüş Borsadaki Şirketlerin Hisselerini Etkilemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatlarında koronavirüs salgınının yarattığı talep düşüklüğü baskı yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC ve ortakları arzda günlük 10 milyon varil kısma konusunda mutabakata vardı. Bu kararın piyasadaki çöküşü durdurması ve fiyatları toparlaması bekleniyordu.

Fakat umulduğu gibi olmadı ve fiyatlar daha da düşmeye devam etti. Geçen hafta hem OPEC hem de Uluslararası Enerji Ajansı küresel petrol talebini aşağı yönde revize etti.

Talebin düşük olması tüketimi neredeyse durma noktasına getirirken depolarda aşırı birikmenin başlaması fiyatların 1999 yılından bu yana en düşük seviyelere gerilemesine sebep oldu.

ABD petrolü 15 doların altına, Brent petrol ise 26 dolara kadar geriledi. Öte yandan fiyatlardaki bu düşüş Borsa İstanbul çatısı altında işlem gören petrol şirketlerinin hisse senetlerini olumsuz etkilemedi. Söz konusu şirket hisselerinin işlem gördüğü BIST kimya petrol plastik endeksi (XKMYA) şu dakikalarda %0,54 artıda seyrediyor.

ABD petrolü West Texas Intermediate (WTI) Nymex piyasasında 14,23 dolara kadar geriledi.
West Texas Intermediate
Kaynak: Tradingview

Mayıs vadeli WTI, Nymex piyasasında 14,23 dolara gerileyerek son 21 yılın en düşük seviyesine indi. Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 26,91 dolara çekildi. Fiyatlar New York piyasasında kontratın vadesinin yaklaşması ile birlikte sert düşüş gösteriyor.

Ülkelerin koronavirüsle mücadele için hayatın rutin akışını neredeyse durma noktasına getirmesi, fiyatların da aynı paralellikte çakılmasına sebep oluyor. Analistler kesinti kararının fiyatlardaki düşüşü durdurmaya yetmediğini her defasında yineliyor.

ABD petrolünde Salı günü vade süresinin dolması sebebiyle, düşüşün Brent petrole kıyasla daha belirgin olduğu ifade ediliyor. Trifecta Danışmanları analisti Sukrit Vijayakar, ABD rafinerilerinin ham malzemeleri yeterince hızlı işlemediği için depoların gereğinden fazla dolduğunu söyledi. OANDA kıdemli pazar analisti Jeffrey Halley ise OPEC anlaşmasına rağmen fiyatların baskı altında kalmaya devam ettiğini aktardı.

Bloomberg haberinde; “WTI vadelilerinde her gün işlem gören 10 milyarlarca dolar daima finansal olarak neredeyse tamamen kapatılır, ancak vadenin dolmasından sonra kapatılmayan kontratlar, eğer taraflar bir şekilde tezgah üstü anlaşmaya varamazlarsa, fiziki teslimat ile likide edilir” ifadesine yer verildi.

Bu teslimatların ise Kanada, ABD’nin Ortabatı bölümü, Batı Teksas ve Körfez Kıyısı’na boru hatları ile bağlı olan Cushing, Oklahoma’da depolandığı söylendi. Asıl sorunun koronavirüs salgını nedeniyle bu depoların hızla dolmaya başlaması olduğu aktarıldı.

Brent petrolün varili 27, ABD ham petrolünkü 23 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünyada en çok kullanılan Brent petrolün varili açılışın ardından 26,91 – 28,25 dolar arasında hareket etti. Ham petrol ise 22,73 – 24,87 dolar arasında seyretti. Singapur’da Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, petrol piyasasının aşırı oynak olduğunu ve tamamen virüs salgınına bağlı olarak şekilleneceğini söyledi.

GCM Yatırım analistleri Mayıs kontratından Haziran kontratına geçiş sürecinde arada 7 dolarlık bir fark oluştuğunu bildirdi. 25,40 – 27,20 seviyelerinin altında kaldığı sürece düşüş bekleyen analistler, olası düşüşlerde sırasıyla 22,70 – 21,70 ve 20,50 fiyatlarını bekliyor. Ancak yukarı yönde hareketin başlaması durumunda 28,40 ve 30 dolar seviyeleri bekleniyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen borsadaki şirketlerin hisse senetleri pozitif seyretmeye devam etti.
BITS KİMYA ENDEKSİ
Kaynak: Bloomberg

Petrol şirketlerinin hisselerinin işlem gördüğü XKMYA Endeksi, saat 12:44’te %0,47 artıda 100.513,45 puandan işlem görüyor. Endeksin gün içi hareket aralığı 100.057 – 101.160 şeklinde oldu. BIST 100 Endeksi ise şu dakikalarda %0,78 artıda 98.940 puandan işlem görüyor.

Petrol şirketlerinin borsada işlem gören hisselerinin performanslarını şu şekilde değerlendirdik;

Petkim (PETKM) hisse senedi %1,47 artıda 3,46 liradan işlem görüyor.
Petkim (PETKM) Hisse Fiyatı
Kaynak: İnvesting

3,42 seviyesinden açılan Petkim hisseleri gün içinde 3,41 – 3,48 dar bandında hareket etti. Fiyatlar son bir yıl içinde %6,34 düşüş gösterdi.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS) %0,40 ekside hareket ediyor.
TÜPRAŞ Hisse Fiyatı
Kaynak: İnvesting

87,45 liradan açılan Tüpraş hisseleri şu dakikalarda %0,40 düşüşle 86,85’ten işlem görüyor. Yıllık bazda %31,98 gerileyen fiyatlar, gün içi en yüksek 87,50’yi gördü.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde olan Tüpraş, 30 ortaokulda siperli maske üretimine başladı. Yapılan açıklamada ilk önce 30 okulda, 60 gönüllü öğretmen ile üretimin başladığı ve 10 bin maske hedeflendiği söylendi.

SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA) hisse fiyatı da pozitif yönde performans gösteriyor.
SASA Hisse Fiyatı
Kaynak: İnvesting

Petrokimya alanında faaliyet gösteren ve polimer üretiminde Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşlarından biri olan SASA hisse fiyatı şu dakikalarda %0,35 değer kazancıyla 8,54 liradan işlem görüyor. Fiyatların gün içi hareket aralığı 8,46 – 8,67 şeklinde gerçekleşti. 2019 yılının Nisan ayına kıyasla hisselerde %39,16 oranında artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu