Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fiyatlardaki Düşüş Kısa Vadede En Büyük Kaya Petrolü Üreticisi olan ABD’yi Etkileyecek

Petrol fiyatlarındaki düşüş başta Suudi Arabistan olmak üzere birçok ülke ekonomisini etkileyecek. Ancak kısa vadede en çok, zaten yüksek maliyetle çıkarıldığı için ABD kaya petrolü sektörü etkilenecek.
Fiyatlardaki Düşüş Kısa Vadede En Büyük Kaya Petrolü Üreticisi olan ABD’yi Etkileyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomisi petrole bağımlı olan Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını düşürerek kar oranının en azından dengede tutmak istemesi, Pazartesi günü piyasalara damgasını vuran en önemli gelişme oldu. Batı Teksas türü ham petrolün varili 27, Brent türünün 31 dolara kadar geriledi.

Ekonomistler Rusya’nın dünyanın en büyük kaya petrolü üreticisi olan ABD’yi ekonomik anlamda zora sokmak istediğini düşünüyor. Peki, hangi ülke fiyatlardaki düşüşten ne şekilde etkilenecek?

Uzmanlara göre petrol fiyatlarındaki düşüşten en çok ABD, Rusya ve Suudi Arabistan etkilenecek.

Petrol Düşüş Ülkelere EtkisiCuma günü Viyana’da düzenlenen ve yaklaşık 7 saat süren toplantıdan üretim kesintisi kararı çıkmadı. Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya önderliğindeki OPEC dışı bazı üretici ülkelerin anlaşma sağlayamaması üzerine fiyatlarda sert düşüş izlendi.

Ancak bu düşüşün asıl sebebi Suudi Arabistan’ın resmi ihracat fiyatlarını indirmesi oldu. Uzmanlar Rusya’nın kısıntı kararına katılmak istememesinin en büyük nedeni olarak küresel piyasadaki pazar payını ABD’ye kaptırma endişesini gösteriyor.

Rusya son 4 yıl içerisinde 3 defa üretim azaltmaya gitmişti. Fakat her defasında pazar payının ABD’li kaya petrol üreticilerine geçmesinden dolayı, bu kez daha dikkatli davranmak istediği yorumlanıyor.

Kısa vadede petrol fiyatlarındaki düşüşün en çok ABD’li üreticileri etkileyeceği düşünülüyor.

ABD Kaya Petrolü SektörüHalihazırda yüksek maliyetle kaya petrolü çıkaran ABD’li üreticiler, eğer dünya genelinde en çok kullanılan ham petrol düşük fiyattan satılırsa zarar görecek. Ancak fiyatlardaki düşüşün elbette ki en çok Suudi Arabistan’ın bütçesine zarar vermesi bekleniyor.

Çünkü ülke ekonomisinin %90’ı petrol ihracatına bağlı. Dolayısıyla fiyatların bu denli düşmesi gelirlerinde ciddi oranda bir azalma anlamına geliyor. Bunun yanında Rusya da bütçe dengesini sağlayabilmek için fiyatların yüksek olmasına ihtiyaç duyan ülkeler arasında yer almakta.

Dünyanın en büyük ham petrol rezervine sahip olan Venezuela’da son yıllarda fiyatların düşük seyretmesinden dolayı çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşandı. Bu sıkıntılar halen devam ederken, bugün gerçekleşen sert kayıpların ülkede petrol endüstrisinin durması anlamına geldiği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%