Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Çin İmalat Verilerinin Pozitif Gelmesiyle Hafif Yükseldi

Çin’de Mart ayı imalat PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi piyasalarda iyimserliği artırırken, petrol fiyatları kayıplarının bir kısmını geri aldı.
Petrol Çin İmalat Verilerinin Pozitif Gelmesiyle Hafif Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) 52’ye yükseldi. Piyasanın beklentisi 44,8 seviyesinde gelmesiydi. Söz konusu değer Şubat ayında 35,7 ile rekor düzeyde düşüş göstermişti.

İmalat sektöründe eşik değer olan 50’nin üzerinde gelen PMI verileri, hizmet ve inşaat alanında da 52,3 ile iyileşmeye işaret etti. Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Çin’de imalat sektöründe olumlu gelişmelerin olması Salı günü petrol fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de imalat sanayinde toparlanma olması petrol piyasasında iyimserliği artırdı.

Çin İmalat PMIEndeksteki artış Çin’de iç talepteki düşüşün yavaş yavaş sona erdiğini işaret etti. Açıklanan veriler Çin şirketlerinin 2005 yılından bu yana yaşadığı en sert dalgalanmadan toparlandığını gösterdi.

Kovid-19 salgınının etkisiyle özellikle Hubei eyaletinde hayat durmuş ve ekonomik faaliyetlerde de büyük ölçüde yavaşlama olmuştu. Salgının tüm dünyaya yayılması akaryakıta olan talebi azaltırken, petrol fiyatları da tarihinin en sert düşüşlerini yaşadı.

Ancak Çin’den gelen Mart verileri ekonomide toparlanmanın başladığını gösterdi. Bu da petrolde talebin artacağı beklentisini doğurdu. Petrol fiyatları kayıplarının bir kısmını geri alsa da, yine de tarihi düşük seviyelerde gezinmeye devam ediyor.

Brent türü ham petrol %3’e yakın artışla varil başına 23,55 dolara kadar yükseldi.

Pterol Fiyatları Hafif YükseldiMayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli IC Futures Europe piyasasında dün 22,76 dolardan kapanmıştı. Fiyatlar Mart ayı boyunca toplamda %54 oranında düşüş gösterdi. TSİ 11:23’te %2,81 artıda 23,40 dolardan işlem görüyor.

Şu dakikalarda 21,25 dolardan işlem gören Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise 21,74 dolara kadar çıktı. Çin’de petrol rafinerilerinin salgın öncesi seviyeye çıkarılmaya başlanması fiyatların hafif yükselmesini sağladı.

Ancak uzmanların bazıları bu artışın boşuna olabileceğini söylüyor. Çünkü salgının tüm dünyada olmasının aynı paralellikte petrol talebini de düşürdüğünün altını çiziliyor.

AxiCorp Ltd. küresel baş piyasa stratejisti Stephen Innes, Çin imalat sanayindeki olumlu gelişmenin küçük de olsa piyasa tarafından olumlu karşılandığını söyledi. Öte yandan talepteki tarihi çöküşün en büyük sorun olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu