Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Petrol, Çin Ekonomisindeki Büyümeyle Bir Haftanın En Yükseğine Çıktı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde salgının başından bu yana en iyi büyüme rakamı kaydedildi. Bu gelişme ile ham petrol 63,60 dolara çıktı.
Petrol, Çin Ekonomisindeki Büyümeyle Bir Haftanın En Yükseğine Çıktı

Coronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin’de, gayrisafi yurt içi hasıla 2021 yılının ilk çeyreğinde, yıllık bazda %18,3 oranında büyüdü. Bu oran piyasa beklentisine yakın gelirken, aynı zamanda pandeminin başından bu yana gerçekleşen en iyi rakam oldu.

Tüketici harcamalarındaki artış, perakende satışlarda %34,2 oranında iyileşme olması salgının yarattığı etkilerin büyük oranda silindiğini gösterdi. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde gerçekleşen keskin büyüme, petrolde talep iyimserliğini artırdı.

Petrol fiyatları söz konusu gelişmeden destek bulurken bir haftanın en yükseğine çıktı.
Ham Petrol 63 Dolar
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Saat 07.46 itibarıyla ABD türü ham petrolün varil fiyatı 63,51, Brent petrolün 67,04 dolardan işlem görüyor. Ham petrol 12 Nisan haftasına 59 dolardan başladı. Aynı gün 58 dolar seviyesine gerileyip, haftanın geri kalan günlerinde toparlanma eğilimi gösterdi.

Salı günü 60, Çarşamba günü 62 doları aşarken, dünkü işlemlerde 63 üstüne çıktı. Son işlem gününde ise 63,60 ile bir haftanın en yükseğini kaydetti. Açıklanan verilere göre ABD’de ticari ham petrol stokları, haftalık bazda 6 milyon varile yakın azaldı.

Piyasanın beklentisi 2 milyon varil düşüş olurken, gelen rakamın daha fazla olması da fiyatları destekleyen bir başka unsur oldu. Ham petrol haftalık bazda %7,16, yıllık bazda %222 oranında artış gösterdi. Öte yandan aylık olarak %1,30 ekside işlem görüyor. Gün içinde 63,13 – 63,32 destekleriyle, 63,65 – 63,79 dirençleri takip edilecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum