Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Belirsizlik Sürüyor, Fiyatlar Artan Delta Varyantıyla %1 Ekside

Tüm dünya daha bulaşıcı olan delta varyantıyla mücadele ederken, kısıtlama endişeleri petrol fiyatlarını %1 düşürdü.
Petrolde Belirsizlik Sürüyor, Fiyatlar Artan Delta Varyantıyla %1 Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları Temmuz ayında son bir yılın en yükseğine çıkarak, 2020’de verdiği kayıpları büyük ölçüde telafi etti. Ancak Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayarak ortaya çıkardığı yeni türler, pandeminin bir türlü bitmesine izin vermiyor.

Artan virüs vakaları ve bunların çoğunun daha bulaşıcı olan delta varyantı olması, büyük ülkelerdeki akaryakıt talebini tehlikeye sokuyor. Çin’de bazı şehirlerde sıkı önlemlerin alınması, Hindistan’da petrol talebinin hala salgın öncesi seviyelere gelmemesi, fiyatların baskı altında kalmasına sebep oluyor.

Batı Teksas türü ham petrolde varil başına düşen fiyat 73,11 dolar.
Ham Petrol 73 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Temmuz ayının başında 77 dolara dayanarak, yıllık zirveye çıkan ham petrol, 20 Temmuz’da 65 seviyesine geriledi. Bu tarihten sonra yükselişe geçerek, Cuma günü 74,22 dolara çıktı. Haftayı 73,95 dolardan tamamlayıp, yeni haftanın başlangıcında Asya seansında 72,78’ye geriledi.

TSİ 09.30’da %1,16 düşüşle, 73,11 dolardan işlem görüyor. Brent türü petrol de aynı şekilde %1 değer kaybıyla 74,57 dolarda hareket ediyor. Uzmanlar fiyatların delta varyantı nedeniyle bir süre daha bu şekilde negatif trendde kalacağını belirtti.

Amerikan petrolünde 72,00 – 72,50 bölgesine kritik seviyeler olarak bakılırken, düşüş eğilimine rağmen yine de ortalamalar üzerinde kalmayı başardığı aktarıldı. Analistler gün içinde bu seviyelerin üzerinde kalmaya devam ettiği sürece 73,50 – 74,00 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtti. Altında ise 71,00 dolara kadar geri çekilme olabileceği yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu