Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Artan Taleple Desteklenirken %4’e Yakın Yükseldi

Petrol fiyatları dünya genelinde talebin toparlandığını gösteren gelişmelerden destek bularak yükselirken,
Petrol Fiyatları Artan Taleple Desteklenirken %4’e Yakın Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü işlemlerde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Nisan ayı toplantısını takip eden petrol fiyatları gün boyu yükseliş kaydetmişti. Mart ayının son işlem gününde 58,88 dolara kadar gerileyen petrol, dünkü işlemlerde 61,74 dolara kadar yükselmeyi başarmıştı.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin, OPEC toplantısında alınan üretim artırma kararları ve artan ticari uçuş sayılarından kaynaklandığı ifade edildi.

Nisan ayının ilk işlem gününe 59,47 dolardan başlayan petrol fiyatı, TSİ 21:10 sularında 61,74 dolara kadar tırmandı.
Petrol Fiyatları Yüzde 3,61 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Buradan bir miktar gevşeyen petrol, %3,61 oranında yükselişle 61,32 liradan günü sonlandırdı. Yükselişiyle birlikte destek noktalarını 58,30 ve 59,80 dolar seviyelerine taşıyan ham petrol, yukarı yönde 62,27 ve 63,24 doları direnç noktaları olarak belirledi.

Petrol fiyatlarının performansı incelendiğinde ise haftalık bazda %0,94 oranında yukarı yönde hareket ettiği gözleniyor. Aylık hareketini %0,16 oranında yukarıya taşıyan ham petrol, yıllık kazancını %147,88 olarak belirledi.

Bugün Kutsal Cuma nedeniyle piyasalar işleme kapalı olacak.

Dünkü toplantıda OPEC+ önümüzdeki üç ay içinde kademeli olarak üretim artışı tartışmasına girdi. Bunun sonucunda Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında günlük petrol üretiminde kademeli bir artışa karar verildi. Günlük 500 bin varili aşmayacak şekilde artış yapılacağı bildirildi.

Yükselişin nedenlerinden birisi ise artan talep oldu. Ticari uçuşların koronavirüs pandemisi başladığından beri görülen en yüksek sayıya ulaştığı haberleri fiyatlardaki artışı destekledi. Bloomberg News’in Baş Enerji Muhabiri Javier Blas, küresel uçuş izleme hizmeti Flightrader24’e göre uçuş sayısının 7 günlük hareketli ortalamasının 78 bine yaklaştığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%