Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Artan Stoklar ve Teşvik Görüşmelerinin Durmasıyla Geriledi

Haftalık ham petrol stoklarındaki artış, aşı iyimserliğinin kısa sürmesi ve Beyaz Saray’ın ABD ek mali teşvik görüşmelerinden çekilmesi petrol fiyatlarını baskıladı.
Petrol Artan Stoklar ve Teşvik Görüşmelerinin Durmasıyla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin geride kalmasıyla, piyasaların odağında olan en önemli konu teşvik paketiydi. Hatırlanacağı üzere Donald Trump, Temsilciler Meclisi’nin önerdiği 2,4 trilyon dolarlık ek mali teşvik paketini fazla bularak, müzakerelerin seçim sonrasına kalmasını istemişti.

Başkanlık yarışını Demokrat Joe Biden kazandı. Koronavirüs vakaları hızla artarken, son gelen habere göre teşvik paketi görüşmelerinin durduğu öğrenildi. Bu durumla birlikte, ABD’de haftalık stokların arttığı açıklandı. Söz konusu gelişmeler petrol fiyatlarında geri çekilmeye yol açtı.

Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanan verilere göre petrol stokları beklenmedik bir şekilde artış gösterdi.
ABD Ham Petrol Stokları
Kaynak: Enerji Enformasyon İdaresi

Hafta başında coronavirüs aşısına dair gelen olumlu haberler petrol fiyatlarının yükselmesini sağlamıştı. Cuma günü ise haftalık bazda 4.28 milyon varil artan stoklar ve teşvik görüşmelerinin durduğuna dair gelen haberler olumsuz etki yarattı. Konuya yakın kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Beyaz Saray teşvik paketi görüşmelerinden çekildi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, vakalardaki artışın ekonominin toparlanmasına dair büyük risk unsuru olduğunu söyledi. Bu önümüzdeki ayın zorlu geçeceğini ifade eden Powell, aşıdaki ilerlemeyi değerlendirmek için de henüz çok erken olduğunu sözlerine ekledi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü WTI, söz konusu gelişmelerin etkisiyle 40,10 dolara kadar geriledi.
Ham Petrol 40 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 41,12 dolardan kapanan Amerikan ham petrolü, bu sabah daha düşük seviyeden işlem görüyor. Saat 09:56’da %1,41 ekside 40,54 dolarda seyreden varil petrol, aşı haberleriyle son beş günde %15 artış gösterdi. Ancak odağına vaka artışını yerleştiren petroldeki rallinin çok uzun sürmesi beklenmiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayımlanan aylık raporda da aşı iyimserliğinin petrol piyasasındaki etkisinin çok uzun sürmeyeceği belirtilmişti. Nitekim Cuma günkü tabloya baktığımızda durumun tam olarak bu şekilde ilerlediğini görmekteyiz.

Analistler fiyatların 41,00 – 41,50 civarında kaldığı sürece yükselişin devam edeceğini belirtiyor. GCM Yatırım analistleri müşterileri için hazırladığı notta “Gerçekleşebilecek düşüşlerde 50, 100 ve 200 periyotluk üssel hareketli ortalamaların desteklediği 39,50 – 40,00 bölgesi, önemli destek potansiyeli sunduğu için yakından takip edilmelidir.” yorumuna yer verdi.

Integral Yatırım değerlendirmesinde artan stoklara dikkat çekildi. OPEC ve ortaklarının üretim kesintisine devam etme ihtimaliyle artan fiyatların, dün ve bugün yeniden düşüşe geçtiği aktarıldı. Kurum analistleri 39,00 – 39,36 – 40,40 bandını destek, 41,45 – 43,48 – 46,30 bandını direnç seviyeleri olarak izliyor.

Önceki gün 45 doların üstüne çıkan Brent petrol, Cuma günü 42 dolar seviyesinde geziniyor.
Brenr Petrol 42 Dolara Geriledi
Kaynak: Investing

Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda %1,36 ekside 42,94 dolardan işlem görüyor. Samsung Futures Inc analisti Kim Kwangrae, aşının hemen uygulanacağına dair beklentilerin şişirildiğini fakat fiyatların artan vakalar ve düşen talep karşısında baskı altında olduğunu söyledi.

Dünya genelinde rapor edilen toplam coronavirüs vaka sayısı 53 milyonu aşmış durumda. Brent petrol yıllık bazda %30 negatif bölgede bulunuyor. Kısa süreli yükselişler olsa da, pandemi tamamen bitmeden toparlanmanın da kalıcı olmayacağı ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%