Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD’nin Üretim Artırma Söylentilerine Rağmen Yükseldi

Haftalık stokların beklentiyi karşılamaması ve ABD’nin üretim artırma çağrısında bulunmasına rağmen ham petrol 69 dolar üzerinde tutundu.
Petrol Fiyatları ABD’nin Üretim Artırma Söylentilerine Rağmen Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), pandemi nedeniyle düşen petrol fiyatlarını dengede tutabilmek için uzun süre tarihin en büyük üretim kesintisini yaptı. Ardından kademeli şekilde artırma kararı alındı.

Elde edilen bilgiye göre Beyaz Saray artan benzin fiyatlarını dizginlemek için OPEC’ten üretimi artırmasını isteyecek. Günde 400 bin varillik artışın yeterli bulunmadığı söyleniyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, rekabetçi bir enerji piyasasının güvenilir ve istikrarlı enerji tedariki sağlayacağını söyledi. Uzmanlar Covid-19 virüsünde delta varyantının risklerine sürekli dikkat çekerken, Perşembe günü ABD tarafından gelen üretim artırma talebi fiyatları çok fazla etkilemedi.

ABD türü ham petrolün varil fiyatı, son 24 saatte 2 dolardan fazla yükseldi.
Ham Petrolün Varili 69 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 67 dolar civarında seyreden fiyatlar, öncesinde dalgalı seyretti. Günün sonuna doğru sıçrama kaydederek, 69 üzerinden kapandı. Bu sabah 69,31 dolardan işlem görüyor. Sınırlı toparlanmanın ardından haftalık kazancını %0,3’e taşıdı.

TSİ 08.20’de %0,08 artışla 71,50 dolardan işlem gören Brent petrol, küresel piyasalarda 72 seviyesini test etti. Yatırımcılar dün haftalık stok verilerini ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) raporunu izledi.

Ham petrol stokları 447 bin varil azalarak, 1 milyon 271 bin olan piyasa beklentisinin üçte birinde geldi. Ağustos raporunda ise 2021 yılında Brent türü ham petrolün varilinin 68,71 dolar olacağı tahmin edildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde 73,07, son çeyrekte ise 71,29 dolar olacağı öngörüsü paylaşıldı. ABD’nin günlük ortalama ham petrol üretiminin 11 milyon 100 bin varil olacağı öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu