Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol ABD Stoklarında Sürpriz Artışla 87 Dolarlık Zirveden Uzaklaştı

Ham petrol vadeli işlemleri, stoklardaki beklenmedik artışın yarattığı olumsuz duyarlılıkla 7 yılın en yüksek seviyelerinden çekiliyor. Detaylar haberde;
Petrol ABD Stoklarında Sürpriz Artışla 87 Dolarlık Zirveden Uzaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları bugün negatif bölgede duruyor. Amerikan WTI (West Texas Intermediate) türü ham petrol önceki seansta 87,08 dolarla 7 yılın yükseğine çıktıktan sonra en son 84,65 dolarda fiyatlandı.

Yeni seansa 84,58 dolarla açılış yapan ABD türü ham petrol, Asya seansı boyunda düşerek 82,80 dolara kadar indi. Buradan sonra yönünü yukarı çevirip yeniden 84 dolar üzerine çıktı.

ABD Stoklarında Beklenmedik Artış Petrolü Aşağıya Çekiyor

Ham Petrol 87 Dolar Çekiliyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında yüzde 1’in üzerinde kayıpla hareket ederken düşüş, petrolü en çok düşen emtialar listesinde ilk sıraya yerleştirdi. 87 dolarlık zirveden çekilme, stoklardaki artışın yatırımcıları kar alımına sürüklemesiyle yönlendirildi.

Yine de 21 Aralık’tan bu yana sürdürdüğü ralli ile petrol aylık bazda yüzde 15,6 oranında değerlendi. Ekside seyrin sürmesi durumunda 83,09 dolar ilk destek noktası olarak görev yaptı.

Dün ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi (EIA) tarafından yayımlanan rapor, ABD’de ham petrol stoklarının 14 Ocak’ta sona eren haftada geçen hafta 515 bin varille Kasım ayından bu yana ilk kez arttığını gösterdi.

Bu piyasanın 938 bin varillik düşüş beklentisini fazlasıyla yanılttı. Benzin stokları da beklenen 2,634 milyon artışın üzerinde 5,873 milyon varil arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%