Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol ABD’de Tam Kapasite Üretime Geçilmemesiyle %1 Yükseldi

Petrol piyasasında dalgalanma sürüyor. Dün 69 dolara kadar gerileyen ham petrol, bugünkü işlemlerde 71 üzerini test etti.
Petrol ABD’de Tam Kapasite Üretime Geçilmemesiyle %1 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin güneyinde haftalardır süren Ida kasırgası nedeniyle onlarca insan hayatını kaybetti. Bazı bölgelerde binlerce yapının hasar gördüğü, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığı felakette, petrol üretim tesisleri de zarar gördü.

Petrol fiyatları Meksika Körfezi’nde üretim tesislerinin faaliyet göstermemesi nedeniyle geçen hafta bir buçuk ayın en yükseğine çıktı. Ardından üretimin kısmi şekilde başladığı haberi fiyatlarda bir miktar geri çekilme sağlasa da bugün tablo yeniden tersine dönmüş durumda.

Kasırga nedeniyle bazı üretim tesislerinde meydana gelen hasarın tam onarılmaması, fiyatlarda bir kez daha destekleyici güç oldu.
Ham Petrol 70,97 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD’de üretimin tam kapasite başlamaması ham petrolde %1’den fazla artış sağladı. Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü, %1,15 artışla 70,97 dolardan işlem görüyor. Dün 69 dolara gerileyip, kapanışı 70,14 seviyesinden yaptı.

Salı günü Asya oturumu boyunca kademeli bir yükseliş gösterdi ve gün içinde 71,47’ye kadar çıktı. Bu sayede Pazartesi günü negatif olan haftalık değişimini pozitife çevirdi.

Elde edilen bilgiler Meksika Körfezi’nde yer alan iki büyük tesisin, gelecek yıla kadar tam kapasite kullanıma başlayamayacağını söylüyor. Bu durumun önümüzdeki aylarda fiyatları desteklemeye devam etmesi bekleniyor.

Petrol devi Shell’in ise körfezdeki üretimi günlük 200 – 250 bin varil arasında azaltacağı düşünülüyor.

Bir aylık işlem döneminde %15’e yakın yükselen ham petrolde, teknik açıdan 69,80 – 70,36 arası destek, 71,47 – 72,02 arası direnç seviyeleri olarak izlenecek.

Varili 74,65 dolardan fiyatlanan Brent türü petrolde 74,91 – 75,16 bölgesi direnç, 74,24 – 73,99 bölgesi destek noktalarını işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu