Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bu Hafta %5 Artan Petrol 67 Dolarla Pandeminin En Yükseğinde

Petrol fiyatları talep iyimserliğinden aldığı destekle yükseliyor. Brent türü 70 dolara dayanırken, ABD petrolü 67 üzerinde geziniyor.
Bu Hafta %5 Artan Petrol 67 Dolarla Pandeminin En Yükseğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgını nedeniyle konulan kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılması ve seyahat planlarının başlaması petrol piyasasında görünümünü pozitif etkiledi. Yatırımcılar dikkatlerini toparlanan ekonomilere ve talep iyimserliğine çevirirken petrol fiyatları iki yıldan fazla sürenin en yükseğine çıktı.

ABD türü ham petrol saat 14.08’de %0,51 artıda işlem görüyor.
Ham Petrol 67 Dolardan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Petrol fiyatları bu hafta başından beri pozitif dalgalı hareket etti. 24 Mayıs işlemlerine 63 dolar üzerinden başlayan Batı Teksas türü ham petrol, Pazartesi günü 65’i, Salı günü 66’yı aştı. Perşembe günü kapanışı 66,85 dolardan yaptıktan sonra yükselişini devam ettirdi.

Haftanın son işlem gününde ise 67,45 seviyesine kadar çıktı. Fiyatlar en son 29 Ekim 2018 tarihinde 67 üstünü görmüştü. Aynı yılın Aralık ayında 42 dolara kadar geriledi. 2019 yılında 50-60 arasında seyreden ham petrol, 2020 yılını coronavirüs salgınının etkileriyle geçirdi ve 6,5 dolar ile dip seviyeyi gördü.

Geçen yılın Haziran ayı itibarıyla başlayan toparlanma zaman zaman salgının seyrine bağlı olarak yavaşlasa da bugün pandeminin en yükseğine ulaşıldı. Amerikan petrolü haftalık bazda %5,06, aylık %5,40 ve yılık %99,46 yükseldi. Yıllık %100 artan Brent petrol ise bugün 69,62 dolara kadar yükseldi.

Analistler ham petrolde bir sonraki aşamanın 68 olduğunu belirtiyor. Venbey Yatırım günlük analizinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün açıklamasına göre Nisan’da arz artışı olmayacağı, bunun da fiyatları desteklediği belirtildi. Analistler petroldeki artışın emtia fiyatlarına da yansıdığına dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu