Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları 5 Milyon Varile Yakın Düşen Stok Etkisiyle Yükseliyor

Haftalık stoklarda düşüş olmasının etkisiyle petrol fiyatları %1 yükseldi. Analistler artan virüs vakalarının talep üzerindeki etkisinin yok sayılmaması gerektiğine vurgu yapıyor.
Petrol Fiyatları 5 Milyon Varile Yakın Düşen Stok Etkisiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Petrol Enstitüsü, Salı günü haftalık ham petrol stok verilerini açıkladı. Rapora göre önceki hafta ABD ham petrol stoklarında 4 milyon 728 bin varil azalma oldu. Piyasa 3 milyon 433 bin varil düşüş bekliyordu.

Hem beklentinin üzerinde düşüş olması hem de bir önceki haftanın 806 bin varillik artışının üzerine ciddi oranda değişim olması, Çarşamba günü fiyatları destekledi.

Ancak yine de pandeminin seyrine bağlı olarak petrol yatırımcılarının temkinli olacağına dikkat çekiliyor. Bugün ise Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) resmi stok verilerini açıklayacak. Beklenti 3 milyon varile yakın azalma olması yönünde.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı, %1’den fazla yükseldi.
Ham Petrol 72,53 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hafta başından bu yana sakin bir tutum izleyen petrol fiyatları, stoklardaki düşüşten bulduğu destekle dün akşamdan bu yana yükseliyor. 71,65 dolardan kapanış yapıp, küresel piyasalarda 72,53 seviyesine çıktı. TSİ 12.00 sularında da günün en yükseğinden işlem görüyor.

Gün içinde 73 doların üstünün görülebileceği ancak olası geri çekilmelerde 71 seviyesine inebileceği yorumlandı. Aynı dakikalarda Brent petrol %1 artışla 74,25 dolardan fiyatlanıyor. Uzmanlar 73,47 – 73,77 arasını destek, 74,07 – 74,37 arasını direnç bölgeleri olarak işaret ediyor.

Her ne kadar günlük bazda fiyatlarda artış olsa da artan Covid-19 vakalarının ve önü alınamayan delta varyantının risklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Bunun yanında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üreticilerin böyle bir dönemde, günlük 400 bin varil arz artışı kararının da piyasada baskı yarattığı aktarılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu