Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları 2 Haftanın En Sert Düşüşünün Ardından Hafif Toparlandı

Salgında ikinci dalga endişesinin tırmanması ve kısıtlamaların gündemde olması Pazartesi günü petrolde sert düşüşe yol açmıştı. Fiyatlar Salı günü kısmi bir iyileşme gösterdi.
Petrol Fiyatları 2 Haftanın En Sert Düşüşünün Ardından Hafif Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları küresel boyutta 31 milyon 490 bini aştı. Şu ana kadar 970 bine yakın insan hayatını kaybettiği pandeminin yayılma hızında son haftalarda artış olması piyasalarda etkisini hissettirmeye başladı.

Hisse senedi piyasalarında satış baskısı hızlanırken, talepte yeniden çöküş olacağı endişesi petrol fiyatlarının iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesine yol açtı. Ancak Salı günkü tabloya baktığımızda kısmen bir toparlanma olduğunu görmekteyiz.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), %0,02 artıda 39,65 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol Sınırlı Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü vadesi dolacak olan ABD türü ham petrolün varili dün öğleden sonra sert bir düşüş gerçekleştirdi. 41 dolara yakın seyreden fiyatlar, saat 16:00 sularında 2 dolara yakın bir kayıp verdi.

Haftanın ilk işlem gününde dünyanın dört bir yanından kaygı verici düzeyde artan coronavirüs vakaları ve kısıtlamaların yeniden getirileceği haberlerini aldık.

Özellikle Avrupa ülkelerinde salgının yayılmasını durdurmak için karantina kurallarının devreye sokulmak üzere olunduğu biliniyor. Sağlık çalışanlarının yorumuna göre İngiltere’de eğer tedbirler sıkı tutulmazsa önümüzdeki haftalarda günde 50 bin vaka sayısı olabilirmiş.

GCM Yatırım Petrol Analizi

Tüm bunlar petrol talebinin Mart ve Nisan ayındaki gibi neredeyse durma noktasına geleceği endişesini körüklerken, fiyatlar da aynı doğrultuda ivme kaybetti. Oversea Chinese Banking Corp ekonomisti Howie Lee, karantina ihtimallerinin petrol fiyatları için baskı yarattığını söyledi.

Bunun yanında Libya’nın yeniden üretime başlama tarihinin henüz netleşmemiş olmasının da piyasa üzerinde çok etki yaratmayacağının altını çizdi. Analistler ham petrolün 40 dolar altında kaldığı sürece düşüş beklentisinin korunacağını belirtiyor.

Bu durumda 38,50 dolar seviyesine doğru geri çekilmelere olası bakılıyor. Ancak toparlanmanın başlaması halinde 40,50 bariyeri kritik seviye olmak üzere 41 ve 42 dolar bölgesine doğru bir artış olabileceği yorumlandı.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, %4 geriledikten sonra kayıplarının bir kısmını telafi etti.
Brent Petrol 41 Dolar Üstünde
Kaynak: Bloomberg HT

Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda %0,02 artıda 41,45 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar genel olarak geçen hafta Suudi Arabistan’ın piyasayı koruyacağına dair söylemleriyle %10 artmıştı. Ancak dünyanın dört bir yanında artan vakalar tablonun bir kez daha bozulmasına sebep oldu.

National Australia Bank’ta emtia araştırma müdürü olan Lachlan Shaw, “Covid-19’un tekrar yükselmesinin talep üzerinde yeniden negatif etki etmeye başladığına dair korkular üzerine, insanı etkileyen bir riskten kaçınma seansı gördük.” açıklamasında bulundu.

ABD’de Meksika Körfezin’de geçen hafta başlayan Sally kasırgasının hafiflediği ve rafineri tesislerinin yeniden çalışmaya başlayacağı haberleri de piyasaları etkileyen bir diğer faktör olarak öne çıkıyor. Beta tropik kasırgasının sellere neden olmaya devam ettiği ancak kıyılardaki rafineri tesislerinde sorun teşkil etmediği bilgisi aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%