Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satışları Bekleyen Dolar Endeksi 95 Üzeri İstikrarlı İlerliyor

Dolar endeksi pozitif bölgede işlem görürken Temmuz 2020 sonrası yüksek seviyelerde istikrar kazanıyor.
Perakende Satışları Bekleyen Dolar Endeksi 95 Üzeri İstikrarlı İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Önceki seansta 95,59’a kadar çıkan ABD dolar endeksi, Temmuz 2020 sonrası zirvelerde seyrini sürdürüyor. Dün en son 95,41’de işlem gören dolar endeksi (DXY), bugünkü seans açılışını 95,47 ile yaptı. 95,40’ı test ettikten sonra buradan aldığı destekle yönünü yukarı çevirerek 95,5’lere ilerledi.

TSİ 10.55’te yüzde 0,06 artıda fiyatlanırken gün içi hareket aralığı 95,40 – 95,51 oldu. Son yükselişle DXY’nin 5 günlük kazancı yüzde 1,6 olurken bir ayda yüzde 1,85 değer kazandı.

Yıl başından bu yana kazancını ise yüzde 6,1’e çıkardı.
ABD Dolar Endeksi 95 Üzeri
KAYNAK: MarketWatch

Avrupa Merkez Bankası’nın artan enflasyona rağmen güvercin duruşunu sürdürmesiyle satıcılı seyreden eurodaki zayıflık dolar için iştahı artırdı. Geçen hafta açıklanan ABD enflasyon rakamları da daha şahin bir FED için beklentileri artırdı.

Bugün piyasalarda beklenen veri ABD perakende satışları olarak öne çıktı. Öğleden sonra açıklanacak rapor, tahminlerden daha güçlü bir tüketici harcamaları okuması FED üzerinde faiz artırımları için baskıyı artırabileceği için önem taşıyor.

Bazı ekonomistler, Ekim ayı perakende satışlarının erken tatil alışverişi ve yüksek benzin fiyatlarının desteğiyle yüzde 1,5 artmasını bekliyor. Duyarlılık zayıflamış olsa bile tüketicilerin harcamaya istekli olup olmadıklarına dair önemli bir işaret olacak veri, güçlü gelmesi halinde dolar için ekstra kazanımlar sunabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu