Dolar (%-0.46) 13.5192
Euro (%-0.99) 15.428
Sterlin (%-0.62) 18.5261
Ons (%-0.29) 1816.60
Gram (%-0.71) 789.66
Çeyrek (%-0.71) 1291.10
THYAO (%-1.95) 28,22
ASELS (%-0.66) 24,14
PETKM (%-0.94) 9,51
EUR/USD (%-0.33) 1.14148
USD/JPY (%0.04) 114.19
EUR/GBP (%-0.16) 0.8344
Petrol (%2.63) 84.28
Gümüş (%-0.76) 22.985
Bitcoin (%-0.49) 43142.76
Ethereum (%0.27) 3354.53
Bist100 (%0.11) 2,072.93

Para Kazanmak için Çözüm Borsa mı?

Para Kazanmak için Çözüm Borsa mı?
03 Kasım 2016 | 09:52 Son Güncelleme: 06.06.2017 / 11:51:58
Yorum

Para kazanmak için çözümü borsa olarak düşünmenizi sağlayacak birçok sebep vardır. Bunlardan biri, piyasada ciddi anlamda getiri sağlanabilmesidir. Bu da zaten tercihleri borsaya yönlendirmiştir. Bu hususta tüm mal varlığını kaybedenlerin olması ön yargıları tetiklerken, başarılı olanlar ise risk almadan para kazanamayacağınızı görmenizi sağlar. Peşin hükümlü olmak, kararlarınızın çoğu zaman doğru çıkmamasına sebep olur. Bu nedenle peşin hükümlü olmamalı ve borsanın yatırım yapma konusunda elverişli olup olmadığına kendiniz karar vermelisiniz. Bir başkasının bakış açısı ile kendinizinkinin aynı olmayacağını bilmelisiniz. Seçimlerinizi bilinçli olarak yaparsanız, sonucunda pişman olmazsınız.

Pişman olmamak adına borsada, direkt olarak gerçek hesap açtırmamalısınız. Çünkü gerçek hesapta yaptığınız her işlemin gelişimine göre para kazanır veya kaybedersiniz. Elbette ki bu konuda borsa nedir, nasıl oynanır hakkında bildiklerinizin ve kazandığınız tecrübelerin miktarı önemlidir. Bunun sebebi, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususların öğrenilmemesi nedeni ile yatırımların gelişigüzel gerçekleştirilmesidir. Borsada para kazanmak istiyorsanız sayısal verilere göre, gerçekçi bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Şans faktörlerinin para kazanma konusunda etkisinin düşük olması, rastgele yapılan işlemlerden getiri sağlamanızı değil aksine paranızı kaybetmenize sebebiyet verir. Bu nedenle, işlemlerinizi sayısal verileri hesaba katarak, beklentilerinize göre yapmalısınız. Böylece başarı sağlayarak, isteklerinizi karşılayacak miktarları bütçenize ekleyebilirsiniz.

Şimdi, para kazanmak için borsa çözüm mü, diğer yatırımlar yerine neden borsa tercih edilmeli, piyasanın ayrıcalığı nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir hususunda merak edilen soruları yanıtlandıralım:

Para Kazanmak için Borsa Çözüm mü?

Para Kazanmak için Borsa Çözüm mü?Alternatif yatırım yöntemleri arasında geçmişi en eskiye kadar dayanan borsalar, birikimlerin değerlendirilmesi için oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Bu durum, özellikle dünya borsalarında mümkündür. Ülkemiz borsası için de aynı hususlar geçerlidir. Gün geçtikçe işlem hacminin artması, piyasadan uzun vadede yüksek miktarlarda sağlanan kazançların orta ve kısa vadede elde edilebileceği anlamına gelmektedir. Ama bunun için işlem hacminin boyutu ciddi anlamda yükselmesi gerekiyor. Zaman içinde Borsa İstanbul’un işlem hacminin oldukça yüksek miktarlara karşılık geleceği, uzmanlar tarafından beklenmektedir. Çünkü gerek ülkemiz gerekse de yabancı yatırımcılar tarafından Borsa İstanbul tercih edilmektedir. Böylelikle katılımcı sayısı artığı gibi işlem hacmi de yükselmektedir.

Anlık fiyat dalgalanmalarının yaşandığı borsa piyasasında, yatırım araçlarının değerlerini doğru tahmin ettiğiniz sürece birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için de borsa ve enstrümanları hakkında araştırma yapmalısınız. Araştırmalarınız sonucunda borsayı, aracı kurumların eğitimleri sayesinde en iyi şekilde öğrenebileceğinizi görebilirsiniz. Alanında uzmanlaşan kişilerim kaleme aldığı kitaplardan, hazırlamış olduğu eğitim CD’lerinden ve vermiş oldukları seminer hizmetlerinden faydalanarak A’dan Z’ye borsa nedir öğrenebilirsiniz. Kısa sürede piyasanın mantığını kavrayabilir, borsa yatırım bilincine sahip olan profesyonel yatırımcıların seviyesine yükselebilirsiniz. Böylelikle para kazanmak için borsanın kesin çözüm olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Borsada elbette ki herkes kazanç sağlayabilir. Fakat herkes, piyasada başarılı olamaz. Özellikle bu hususta ülkemiz yatırımcılarını örnek olarak göstermek mümkündür. Fakat son zamanlarda verilen eğitimler, finansal okuryazarlığın artması ve kişilerin birikimlerini değerlendirme konusunda bilinçlendirilmesi, başarı yüzde dilimlerini artırmıştır. Bunun için kişilerin davranışları ve izlemiş olduğu yollar önemlidir. Eğer başarılı olmak için bilgi ve deneyimlerinizi artırıcı faaliyetlere yöneliyorsanız emeklerinizin karşılığını alırsınız. Aksine, bir başkasının kazandığı yöntemleri araştırarak ve stratejileri uygulamaya çalışarak başarılı olmanız zordur. Çünkü herkesin bakış açısı farklıdır. Bu da zarar etmenize neden olur. Bu yüzden para kazanmak istiyorsanız borsada kendi sistemlerinizi geliştirmeli ve işlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğini anlamanızı sağlayacak olan eğitim fırsatlarından faydalanmalısınız. Böylece birikimlerinizi değerlendirecek konuma gelebilirsiniz.

Borsada Batmamak için Yatırımcılar Ne Yapmalı? Sorusunun Yanıtına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Diğer Yatırımlar Yerine Neden Borsa Tercih Edilmeli?

Diğer Yatırımlar Yerine Neden Borsa Tercih Edilmeli?Borsa piyasasında uzun vadede yüksek kazançların elde edildiği, herkesin bildiği bir konudur. Özellikle geçmişte borsada yer alan kişiler tarafından, birkaç tane sermayesi sağlam olan şirketin senetlerine yatırım yapmanız önerilir. (Hisse senedi adlı kategoriden merak ettiğiniz çoğu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.) Aynı zamanda, 5–10 yıl gibi bir süreç boyunca senede yatırım yaptığınızı unutmanız söylenir. Bunun sebebi, borsa araçlarının değerinin gelecek trendde yükselişe geçmesi ancak kısa vadede genellikle düşüşte olmasıdır. Bu nedenle, kısa vadede senedin fiyat hareketlerini incelememeniz önerilir. Fakat eskiye nazaran borsaların işlem hacmi yükselmiştir. Bu da fiyat seviyelerinin anlık olarak yükseliş ve düşüş yaşamasını sağlar. Kazançlı yatırımın sırrını çözmek istiyorsanız piyasa takibi yaparak senedin değeri yükselecek mi düşecek mi belirleyebilirsiniz. Buna göre işlemlerinizi uygun seviyelerden gerçekleştirerek, para kazanabilirsiniz.

Diğer piyasalara nazaran borsanın yapısı, biraz daha karmaşık olmasına rağmen yüksek miktarlarda kazanç sağladığı doğrudur. Özellikle forex piyasasının çift yönlü işlem özelliğine benzeyen açığa satış alım–satımlarının yapılması, borsanın en büyük avantajı ve tercih edilme sebebidir. Çünkü açığa satış işlemleri ile A grubunda yer alan hisse senetlerinin değeri yükselirken de düşerken de kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için senetlerin değerlerinde yaşanan değişimleri doğru tahmin etmelisiniz. Böylece borçlanarak bir başkasının portföyünde bulunan enstrümana satış yönünde pozisyon oluşturur ve değer düşüklüğünü doğru tahmin ettiğiniz için kazanç sağlarsınız. (Konu hakkında detaylı bilgilere göz atmak için tıklayın.) Fiyat yükseldiğinde ise alım–satım arası farktan getiri sağlayabilirsiniz. Borsada para kazanmanın mantığı bu şekildedir. Bu nedenle enstrümanları düşük fiyat seviyesinden alarak, değeri beklentinizi karşılayacak seviyelere yükseldiğinde pozisyonunuzu kapatmalısınız. Böylelikle kazanç elde edebilirsiniz.

Borsa Ticareti Kar Elde Etmek için Etkili Yol mu? Ayrıntıları Bu Yazıdan Öğrenebilirsiniz.

Borsa Piyasasının Ayrıcalığı Nedir?

Borsa Piyasasının Ayrıcalığı Nedir?Borsanın diğer piyasalardan ayrıcalığı, ülke ekonomimize katkı sağlamasıdır. (Borsanın ekonomiye katkısı ve görevlerini öğrenmek için tıklayın.) Bu yüzden, Borsa İstanbul’da yapılan işlemler yasaldır. Yatırımcıların piyasayı tercih etmesi için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından bazı düzenlemeler yapılmıştır. Belirli periyotlarda aracı kurumları denetlenmektedir. Piyasada yer alan şirketler ve enstrümanlar, borsaya kote olarak alınıp satılırlar. Bu nedenle yatırımlarınızı güvenilir şekillerde yaparak hem ülkemiz ekonomisine hem de kendi bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Bir diğer ayrıcalığı ise borsanın tek merkez üzerinden yönetilmesidir. Bunun nedeni, borsalar arası karışıklık sağlanmaması içindir.

Piyasayı diğer yatırım yöntemlerinden ayıran en önemli özellik, açığa satıştır. Fakat bu olanak sadece A grubu yani, likiditesi yüksek olan senetler üzerinde kullanılır. Bu senetlerin değeri, diğerlerine göre daha spekülatiftir. Spekülasyon ve manipülasyondan direkt etkilenir. Bu nedenle, kesin kar sağlayacağım gözü ile baksanız bile zararla karşılaşabilirsiniz. İşlemlerinizi yaparken, kar elde etmek için göze aldığınız kadar paranızı riske etmelisiniz. Ayrıca A grubu senetler hakkında detaylı bilgilere sahip olarak kağıt analizi ve piyasa takibi yapabilmelisiniz. Analizleriniz ve takipleriniz sonucunda fiyat hareketlerini yorumlayabilir hale gelirseniz, kazanmak istediğiniz getirilere imzanızı atabilirsiniz.

Sıfırdan Borsayı Öğrenmek için Ne Yapmalı Sorusunun Cevabına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Borsanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Borsanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?Borsanın en büyük avantajı, kuşkusuz ki küçük miktardaki paraları ciddi anlamda değerlendirme imkanı sunmasıdır. Tabii ki avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır. (Borsa piyasasının avantajları hakkında bilgi almak için tıklayın.) Para kazanma ihtimali sunduğu gibi zarar etme olasılığı da vardır. Kişilerin bunu göze alarak piyasaya girmesi gerekir. Çünkü yatırımların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sağlam bir psikolojiye sahip olmalısınız. Sabırsız, aceleci, kararsız veya panik olma gibi yatırımlarınızı etkileyecek kişisel özelliklere sahipseniz piyasada başarılı olma oranınız düşüktür. Çünkü sabırlı, planlı, kararlı ve doğru risk yönetimi yapan kişiler, emellerine ulaşabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle borsa bilgi ve deneyimlerinizin oranını yükseltirken bir yandan da başarılı yatırımcılar gibi bilincinizi açık tutmalısınız. Böylece istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Avantajlı imkanlardan biri de piyasaya giriş yapmadan önce borsada başarılı olmanızı sağlayacak eğitim hizmetlerinin bulunmasıdır. Fakat bu olanakların ücretli olması, çoğu kişi için dezavantajdır. Ama bilmelisiniz ki bilgi ve deneyim sahibi olmadan piyasada kazanç sağlamanız zordur. Bu nedenle ne kadar para verdiğinizin değil, aldığınız bilgilerin ve kazandığınız deneyimlerin oranı mühim olandır. Bu yüzden eğitimlerin ücretli olup olmamasını önemsememeli, fayda sağlayacak olan olanakları değerlendirmelisiniz. Böylece verdiğiniz paralardan daha yüksek getiriler elde ederek ayrılabilirsiniz. Bunun için gerçekten iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Böylece işlemlerinizi beklentileriniz doğrultusunda yöneterek, hedeflediğiniz getirileri kazanmış bir şekilde işlemlerinizden ayrılabilirsiniz.

Dezavantaj olarak borsada, aracı kurumların komisyon ücreti aldığını söyleyebiliriz. Birikimleri değerlendirmek için ek masraf yapmak, mantıklı değildir. Bu, elbette ki sürekli kazanan veya yüksek miktarda gelir sağlayan yatırımcıları etkilememektedir. Fakat hem düşük miktarda para kazananlar hem de zararlı çıkanlar, bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir. Piyasada uzun vadede kazanç elde edilmesi de dezavantaj olarak kabul edilir. Çünkü herkesin kısa vadede paraya ihtiyacı vardır. (Borsada kısa vadede para kazanılır mı, tüm ayrıntıları ile bu yazıdan öğrenebilirsiniz.) Bu nedenle eğer ki kısa vadede paraya ihtiyacınız yok ise borsada yatırımlarınızı yürütmenizi öneririm. Kısa vadede anlık işlemlerde kayıpla karşılaşma riskinin yüksektir ve düşük miktarlarda kazanç elde edilir. Bu yüzden piyasanın artı ve eksilerine bakarak, yatırım yapıp yapmamaya karar vermelisiniz. Elbette sadece teorik olarak değil, pratik anlamda da kendinizi geliştirip deneme yanılmalar yaparak net karar almalısınız.

Sonuç olarak, yatırım yapmak için birçok alternatif yol bulunmasına rağmen borsa, para kazanmak için elbette ki çözümdür. Fakat bu çözümün değerlendirilip değerlendirilmemesi, tamamen yatırımcılara bağlıdır. Çünkü piyasa, herkes için eşit olanaklar sunar. Bunların kullanıp kullanılmaması, yatırımcıların bilgi ve deneyim düzeyleriyle alakalı konular olduğu için kişilerin kendisini geliştirmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde piyasada başarılı olabilir, prensipli bir şekilde ilerleyerek, birikimlerinizi değerlendirebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Böylelikle borsaya girdiğinize pişman olmadan yatırımlarınızı karlı şekillerde yönlendirerek, etkili kazanımlar elde edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar