Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paladyum %1,70’e yakın Kayıpla En Çok Düşen Emtia Oldu

Günün en çok düşen emtiaları arasında başı çeken paladyum, yüzde 1,50’nin üzerinde kayıpla ilerliyor.
Paladyum %1,70’e yakın Kayıpla En Çok Düşen Emtia Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar Jackson Hole Ekonomi Sempozyumu’na odaklanmış durumdayken değerli metaller de paralel şekilde düşüşle ilerliyor. Platin alternatifi değerli maden paladyum ise yüzde 1,70 eksiyle düşüşlere öncülük ediyor.

Gümüş, bakır, platin gibi satıcılı seyreden paladyum, dün en son 2424 dolardan işlem gördükten sonra kritik günün önceki seansına yatay başlangıç yaptı.

Asya seansında fazla hareketlilik göstermezken gün içi en yükseğini burada 2427 dolarla kaydetti.
Paladyum Yüzde 1,66 Kayıp
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Avrupa seansında sert düşen değerli maden 2385 dolara kadar geriledi. TSİ 14.15’ye yüzde 1,66 ekside fiyatlanan paladyumun gün içi hareket aralığı 2385 ila 2427 dolar oldu. Haftalık bazda yüzde 4 artıya geçerken aylık bazda yüzde 7,80 değer kaybetti.

Yıllık bazda ise yüzde 9,70 değer kazandı.

Daha sıkı emisyon düzenlemeleri ve artan araç satışları nedeniyle görünüm kısa ve yakın vadede yükselişini sürdürürken uzun vadede, paladyumun daha ucuz platin ile ikame edilmesi ve elektrikli araç pazarındaki büyüme, paladyumun görünümü için beklentileri gölgeliyor.

Platin gibi paladyumdaki bugünkü düşük seyir, Delta varyantındaki ani artışın otomotiv sektöründen gelen taleple ilgili ortaya çıkardığı endişelerle yönlendirildi.

Her iki değerli metal de motor endüstrisinde katalitik konvertörlerin imalatında yaygın olarak kullanılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%