Yatırım yapmaya başla!

Paladyum Fiyatlarındaki Rekor Artışın Talebi Azaltacağına Dikkat Çekildi!

Otomobil üreticilerinin artan talebiyle fırlayan paladyum fiyatında 3000 dolar beklentisi oluşurken, fiyatların bu denli yüksek olmasının talebi düşüreceği söylendi.
Paladyum Fiyatlarındaki Rekor Artışın Talebi Azaltacağına Dikkat Çekildi!

Paladyum fiyatları son haftalarda rekor üstüne rekor kırıyor. Değerli metaldeki bu rallinin altında yatan asıl etken ise otomobillerin emisyonlarını temizleyen parçaların yapımında kullanılması. Çevre kirliliğini önlemek için getirilen emisyon standartları, otomobil üreticilerinin paladyum ihtiyacını artırdı.

Artan talep ile yükselen fiyatlar, dün 2.577,27 dolara kadar tırmandı. Bu seviye yıllık bazda %85 gibi çok ciddi bir yükselişe işaret ederken, uzmanlar aşırı rallinin getireceği olumsuzlukları değerlendirdi.

Goldman Sachs Group Inc. Küresel Emtia Araştırma Başkanı Jeffrey Currie, paladyumun onsunun 3000 dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

Paladyum 3000 Dolara ÇıkabilirFiyatların şu anda olağanüstü bir ralli yaptığını belirten Currie, bu yükselişin 3000 doların test edilebilecek bir potansiyele sahip olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Ancak fiyatlarda rekor düzeyde artış olmasının talebi azaltacağı riskine de dikkat çekti. Kazançların sürekli olmayacağını vurgulayan Currie, talep tarafında düşüş olmasıyla birlikte fiyatların da eksiye yöneleceğini aktardı.

“Yukarı potansiyel, piyasanın şimdilerde talep tarafından yönlendirilme safhasında olmasından dolayı önemli.” diyen uzman, fiyatların 2019’da olduğu gibi, yeni bir yükseliş trendine girmek için düşeceğini dile getirdi.

Paladyumun ons fiyatı TSİ 12:35’te 2.243,00 dolardan işlem görüyor.

Paladyum FiyatlarıGün içi hareket aralığı 2222.00 – 2292.80 dolar olan paladyum, Pazartesi günü 2,577.27’ye kadar çıktı. Analistler Jeffrey Currie’nin 3000 dolar tahminine bağlı olarak, bu seviyeye çıkması için 2019 sonuna kıyasla 1000 dolar daha artması gerektiğini söylüyor. Değerli metalin ons fiyatı 2019’da yılık bazda %49 oranında yükseldi.

Akabinde 2020 yılına çok güçlü bir başlangıç yaptı. 1 Ocak’tan bu yana ise %30’u aşan bir artış kaydetti. Currie tarafından yapılan değerlendirmede, piyasa hem daha dalgalı bir çıkış hem de daha sert yükseliş konusunda uyarıldı.

Yükselişin otomobil üreticilerinin alternatif metallere dönmesine kadar devam edeceğini söyleyen uzman, “Ancak bu sadece paladyum darlığının otomobil üretiminde sorunlar yaratacak denli şiddetli olması durumunda gerçekleşecek ve bunun için daha zaman var.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde de paladyum fiyatlarının platinin iki katı seyrettiği, bu nedenle otomobil üreticilerinin bu metale yönelebileceği söylenmişti. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda ise platinde bir rallinin başlayabileceği belirtilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum