Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Fonlar, 2008 Krizinden Edinilen Yatırımcı Tecrübesi ve Pişmanlıklar

Özel fonlar tarafında akla ilk gelen 2008 finansal krizinden tecrübelerin yol açtığı değişimler ve şirketlerin güncel şartlara dair hamlelerine bakış;
Özel Fonlar, 2008 Krizinden Edinilen Yatırımcı Tecrübesi ve Pişmanlıklar
Son Güncelleme: 
Yorum

Kurumsal yatırımcılar, bazı durumlarda sektörün yıllardır tahsil ettiği karın geleneksel olarak (özel sermaye grupları tarafından alınan kar payının) %30’unu ödüyor.

Bu süper hamleyi ücretlendiren fonlar, son zamanlarda ABD’deki Carlyle Group, Vista Equity Partners ve Bain Capital ve Avrupa’da EQT, Eurazeo ve Altor tarafından başlatılmıştı.

Büyük özel sermaye fonlarının danışmanları, süper hamlenin yükselişini savunuyor. Ayrıca, yüksek faiz oranının genellikle daha yüksek getirilere veya daha düşük yönetim ücretlerine bağlı ve genellikle isteğe bağlı olduğunu ifade ediyorlar. Ancak uygulama bazı yatırımcıları rahatsız ediyor.

McDonald “Pazar Sağlıklı”

Graham McDonald Pazar Sağlıklı!İngiltere’nin en büyük kurumsal yatırımcılarından biri olan Standard Life Aberdeen’in küresel özel sermaye başkanı Graham McDonald, “Süper taşımacılığın, şu anda ödül ve uyum düzeylerinin zaten sağlıklı olduğu için yatırımcıların tamamen rahat olduğundan dolayı bir değişim olması gerekmiyor.” diyor.

Sarkaç, esas olarak mevcut sermaye duvarı nedeniyle fon toplama açısından sallanıyor ve yöneticiler şartları lehine geliştirme fırsatı buluyor diğer tarafta yatırımcılar ise bu konuda biraz üzülüyor.

Morgan Stanley Alternatif Yatırım Ortakları yatırım sorumlusu Neil Harper, yüksek performans ücretlerinin getirilmesine bazı grupların giderek daha saldırgan davranışıyla eşlik ettiğini söyledi.

Berlin’deki SuperReturn konferansında yaptığı konuşmada, “Sonunda yatırımcılarıyla profesyonel bir şekilde ilgilenenlerle etkileşime giriyorsunuz, ancak diğerlerini elde ediyorsunuz. Bazen (iyi performans nedeniyle) bundan kurtulabiliyorlar, ancak çoğu zaman bu fon yetersiz kalıyor. İnsanlar hatırlar.” ifadelerine yer vermişti.

Endüstri Tarafı Payını Almıştı

2008 Krizinden Endüstri Tarafı Payını AlmıştıTaşınan faiz oranındaki artış, 2008 yılında finansal çökmeye yol açan patlama yıllarında endüstriye isabet etmişti, ancak fonlar krizi izleyen yıllarda para toplamak için zorlanınca ortadan kalkmıştı.

Berlin’deki hukuk firması Simpson Thacher’ın Londra’daki ortağı Jason Glover, “Bu 27 yıl boyunca oluşan sektör genelindeki piyasa normudur, bu yüzden kayması çok zor. Ancak, önemli bir performansın daha da büyük ödüller alacağını söyleyen bir tartışma var. Bu bağlamda, daha yüksek taşıma talep edebilme fırsatı gündeme gelebilir.” demişti.

Yatırımcılar özel sermaye gruplarının, kazadan bu yana en hızlı şekilde fon toplayabilecekleri zaman terimleri belirleyebileceğinden endişe ediyor. Preqin’e göre satın alma grupları, 2010’da 20 aya kıyasla fon sağlamak için ortalama 12 ay alıyor.

Avrupa’daki bir milyarlarca avroluk özel sermaye grubu başkanı “Bu, satın alma fonları lehine tam bir güç dengelemesi gösteriyor. Krizden sonra endüstri, taşımacılığımızı azaltmak ve yönetim ücretlerimizi düşürmek zorunda kalacağımız korkuları nedeniyle kafesteki sıçanlar gibi sallanıyordu.” diyor.

Bain ve EQT

Bain ve EQT Tarafında Güncel GelişmelerABD’de Bain, ikinci hayattaki bilim fonunu yükseltiyor ve yatırımcılara, %30’luk faiz karşılığında, genellikle %2’den düşük olan bir yönetim ücreti ödeme seçeneği sunuyor.

Bain’in 800 milyon dolardan fazla para kazanmaya çalışan fonu aynı zamanda engel oranını da düşürüyor. (Bain’in ilk yaşam bilim fonu %7’lik bir engel oranına sahip.)

Avrupa’da, İsveç’in EQT’si, harekete hakim olan kişilere göre bazı yatırımcılardan ve bazı fonlardan %25 daha yüksek taşınan faiz karşılığında, daha düşük yönetim ücreti talep ediyor. Yine de, EQT’ye yakın insanlar takasın isteğe bağlı olduğunu vurguluyor.

Kayıplar Daha Önce de Vardı

Pazardaki Yatırımcı Kayıpları Daha Önce de VardıSatın alma fonlarının ilk kez yatırımcılarıyla olan ilişkilerini kısıtlamadığı anlamına gelmiyor. 2016 yılında Advent International, Boston ve Londra merkezli grup, 13 milyar dolarlık amiral gemisi fonundaki engel oranını düşürdükten sonra uzun süredir yatırıma devam eden kişileri kaybetmişti.

Formula 1 yarışındaki ünlü isim CVC Capital Partners, engel oranını %8’den %6’ya düşürdü. CVC, ilk yatırımcılar için erken dönem indirimlerini de hurdaya çıkardı.

Yatırımcıların müzakere şartları söz konusu olduğunda zayıf bir eli olduğu görülüyor. Düşük faizli ortamda verim alma baskısı altında şikayet edilmiyor, çünkü kesilmekten veya popüler bir fondan tamamen dışlanmaktan korkuluyor.

Berlin Konferansı ve Blackstone Taraflı Açıklama

Berlin Konferansından Dikkat Çekenler ve Blackstone Yönetiminden Gelen AçıklamaLondra merkezli bir finansal hizmetler danışmanlığı olan Bfinance’ten Michael Wolfram, Berlin olayında yaptığı açıklamada, her yatırımcının yeni şartlar kabul etmediğini, ancak özel sermaye hala iyi olan ücret seviyesinden bağımsız olarak kamu sermayesinden daha fazlasını sağlamakta olduğunu öne sürüyor.

Bazı yatırımcılar, şansları olduğunda daha iyi şartları zorlamadıkları için pişmanlık duyuyor. Wellcome Trust’ın 3 milyar sterlinlik özel sermaye portföyünü yöneten Robert Coke, Berlin konferansında yaptığı açıklamada, 2008’de yaşanan mali krizden kısa bir süre sonra, yatırımcıların geri çekilmelerini artırdığı haberlerini hatırlatmıştı.

Öte yandan satın alma patronları, fazla ukala olma riskinin bilincinde. New York’taki Blackstone özel sermaye başkanı Joseph Baratta, “Bu ilişkiler uzundur ve yatırımcılar bir durumdan yararlanmaya çalıştığınızı hatırlarlar. Her kuruşu optimize etmeye çalışmıyoruz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu