Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC+ Üretimi Artırmazsa Fiyatlar Korkutucu Yerlere Gidebilir

Dünyanın ikinci en büyük petrol üreticisi Rusya, Ukrayna’ya saldırıları sürdürürken OPEC+ ve fiyatlar için gelen tahminler dikkat çekti. İşte detaylar;
OPEC+ Üretimi Artırmazsa Fiyatlar Korkutucu Yerlere Gidebilir
Yorum

Rusya’nın Ukrayna işgali küresel piyasalarda savaş fiyatlaması başlatırken petrol fiyatları da 3 haneli rakamlara yükseldi. ABD tipi ham petrol Temmuz 2014’ten bu yana ilk kez 100 doları görürken Brent petrol de 2014 sonrası ilk kez 105 dolara kadar tırmandı.

Müzakere söylemleri piyasalara bir miktar rahatlama getirse de Rusya ve Ukrayna’dan gelişmeler savaşın yakın zamanda bitmeyeceğini ortaya serdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bu sabah yayımladığı videoda Ukrayna’nın teslim olacağına yönelik haberleri yalanladı ve silah bırakmayacaklarını açıkladı.

OPEC+ Rusya-Ukrayna Savaşıyla Üretim Artırabilir

Petrol Rusya Etki Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Gelişmeler üzerine uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim artışı yapmak zorunda kalabileceğini belirtti.

İngiltere Merkezli Danışmanlık Şirketi Crystol Energy Üst Yöneticisi Carole Nakhle, AA muhabirine, Ukrayna’daki tansiyonun artması durumunda OPEC+ grubunun gelecek haftaki toplantıda üretim artışına gidebileceğini söyledi.

Bir önceki toplantıda OPEC+ grubundan 400 bin varillik üretim artış kararı çıkmıştı.

Nakhle, OPEC+ grubunun Rusya-Ukrayna gelişmelerine yönelik değerlendirmeleri sonucunda günde 400 bin varilden fazla tedarik artırımına gidebileceğini anlatarak şöyle dedi:

“Böyle bir durumda özellikle ciddi yedek kapasiteye sahip diğer körfez ülkelerinin ve Suudi Arabistan’ın bunu yapmaması için bir engel göremiyorum ki piyasa istikrarı için daha önce de benzeri önlemleri aldılar.”

Çoğu üye ülkenin halihazırda üretim sıkıntısı çektiğini hatırlatarak böyle bir artışın muhtemelen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden geleceğini aktardı.

Nakhle, Rusya için açıklanan yaptırımların enerji arzında aksamalara yol açmayacağının anlaşılmasıyla petrol fiyatlarının biraz gerilediğini belirterek şöyle yorum yaptı:

“Ama daha her şey bitmiş değil. Rusya’nın bir noktada nasıl tepki vereceğini hala bilmiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki 2014 yılında Kırım’ın ilhakından sonra Rusya yaptırımlara rağmen misilleme olarak arzını kesmedi. Yani, şu anda belirsizlikler var, ancak OPEC+’ın piyasayı sakinleştirmek için ekstra üretim yoluna gitmesi seçeneğini de tamamen göz ardı etmemek lazım.”

Üretim Artırılmazsa Fiyatlar Nasıl Tepki Verir?

Starfuels Emtia Yatırım Danışmanlığı Direktörü Matt Stanley de şu an tüm piyasaların, özellikle de enerji piyasalarının savaş gelişmelerine odaklı kaldığını vurguladı. Rusya’nın dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi olduğunu hatırlatan Stanley, ülkenin aynı zamanda Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının yüzde 30-40’nı sağladığını söyledi.

Enerji üretimine yönelik herhangi bir yaptırımın fiyatlarda büyük bir artışa yol açacağını savunarak varil başına yaklaşık 5 dolarlık bir artışı mümkün gösterdi.

OPEC+ grubunun için Stanley, üretimi artırabilecek olanların bunu yapmak zorunda kalacağını aksi takdirde petrol fiyatlarının gerçekten rekor seviyelere çıkabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%