Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC+ Üreticileri Petroldeki Arz Bolluğunu Üretim Kısıntısıyla Engelleyecek

Pandeminin petrol talebi üzerindeki negatif etkisi OPEC+ üreticilerini harekete geçirdi. Birlik yakın zamanda rekor düzeyde üretim kısmaya hazırlanıyor.
OPEC+ Üreticileri Petroldeki Arz Bolluğunu Üretim Kısıntısıyla Engelleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste toplam vakalar 4 milyon 600 bine çıkarken, 310 bine dayanmak üzere olan can kaybı endişelerimizi canlı tutmaya yetiyor. Küresel piyasalar üzerindeki baskı ise vakaların seyri ve ekonomik açılma gelişmeleri ile baskılanıyor.

Salgın başladığından beri petrole olan talepteki rekor azalma, fiyatları ciddi oranda geriletmiş ve tüm çabalara rağmen bir türlü toparlanma sağlanamamıştı.

Dün, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) bir araya gelerek oluşturdukları ortak tahmin daha kötümser bir duruma işaret etti. Öyle ki 2020’nin bu çeyreğinde zaten yerlerde olan talebin daha da düşeceğini öngördüler.

Petrol talebinde daha fazla düşüş ihtimali fiyatların da düşük seyredeceğini akıllara getirmişken OPEC+ üreticilerinden yeni bir karar geldi.

Dünya petrol üretiminde önemli bir yeri bulunan OPEC+, petrol piyasasındaki sarsıntıya seri bir şekilde tepki verdi. Üretici birlik, salgından dolayı düşen petrol talebinin etkilerini azaltmak için üretim kısıntısına gitmeye hazırlanıyor.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

23 üyesi bulunan dev üretici, yapılan anlaşmanın ilk 2 haftasında küresel petrol arzının %10’una denk gelen 9,7 milyon varillik günlük kısıntı yapmayı planlıyor. Yapılacak bu üretim kısıntısı ile talepteki düşüşün hafiflemesi bekleniyor.

Bugüne kadar Suudi Arabistan, Rusya ve diğer üreticiler tarafından yapılan arzı kontrol altına alma çabaları üretim bolluğunun önüne geçememiş olacak ki OPEC+ böyle bir karar aldı. Geçtiğimiz hafta %60 civarında toparlanan petrol fiyatları, hayatın kademeli şekilde normale dönmesiyle artan üretimden etkilenecek.

Kısılamayan üretim nedeniyle depoların fulle ulaştığı bu dönemlerde mantıklı olan üretimi kontrol altına almaktı. Bu açıdan bakıldığında örgütün aldığı karar fazla arzı önlemek için atılmış mantıklı bir adım gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%