Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, OPEC’in Küresel Talep Beklentisini Artırmasıyla 64 Dolar Altını Test Etti

Gün içerisinde OPEC’in aylık raporuna odaklanan petrol fiyatları zayıf performans sergilerken, açıklama sonrasında dalgalı seyretti.
Petrol, OPEC’in Küresel Talep Beklentisini Artırmasıyla 64 Dolar Altını Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Mayıs ayı raporunu yayımladı. Raporda Covid-19 pandemisinde yeni varyantların ortaya çıkmasının petrol talebini etkilemeye devam ettiği söylendi. Yine de küresel talebin günlük 6 milyon varil artması bekleniyor. Bu doğrultuda küresel günlük talep için tahmin 96 milyon 500 bin varil açıklandı.

Aylık rapor sonrasında ham petrolün varili 64 dolar altına geriledi.
Petrol Fiyatlarında Dalgalanma Yaşandı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Batı Teksas türü ham petrolün varili OPEC sonrasında 63,88 dolara gerileyip, ardından sınırlı toparlanma gösterdi. Fiyatlar saat 15.31’de %1,39 düşüşle, 64,04 dolardan işlem görüyor. Günü ekside tamamlamaya hazırlanan ABD türü ham petrolü, haftalık bazda da %3’ten fazla geriledi.

Aylık süreçte %8, yıllık olarak ise %162 oranında artış gösterdi. Piyasalar günün ilerleyen saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün haftalık stok verilerini takip edecek.

OPEC açıklamasında, hükümetlerin uyguladığı ekonomik desteklerin ve işgücü piyasasındaki toparlanmanın talep görünümünde kısa dönemde olumlu etki yaratacağı bildirildi. Açıklamada küresel petrol arzının Nisan ayında, günlük 150 bin varil azaldığı ve 93 milyon 60 bin varile gerilediği belirtildi.

Söz konusu dönemde günlük üretim 26 milyona yaklaşırken, en fazla artış Nijerya’da meydana geldi. OPEC dışı ülkelerde ise günlük üretim 180 bin varil azaldı. ABD’den gelen olumlu gelişmelerin, yılın ikinci çeyreğinde petrol piyasası için iyimserliği artırdığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu